Европейската космическа агенция излъчи първото пряко предаване от Марс
Европейската галактическа организация (ЕКА) излъчи онлайн в петък изображения на Марс, направени в действително време от сондата " Марс Експрес ", заяви Асошиейтед прес.
Запис е публикуван на формалния канал на ЕКА в ЮТюб.
Общото време на лъчение беше към един час. Снимките на Червената планета се променяха почти на 50 секунди. Предаването беше прекъсвано на моменти от мощен дъжд на мястото, където е приемателната антена в Испания.
Първите фрагменти демонстрираха към една трета от Марс, който последователно ставаше все по-голям, а по-късно стартира да се смалява, до момента в който галактическия уред обикаляше към планетата.
" Ако в този момент бяхте на апарата " Марс Експрес "... щяхте да виждате това ", сподели инж. Саймън Ууд от задачата. " Обикновено не получаваме облици по този метод.
Снимки и други данни нормално се съхраняват от галактическия уред и по-късно се предават до Земята, когато антената му може да бъде ориентирана към нас, изясни Ууд.
" Днес честваме 20-ата годишнина от задачата " Марс Експрес " и по отношение на
Предадените на земята фотоси са направени в действително време от камера, инсталирана на сондата " Марс Експрес ". Изображенията на планетата се появиха с към 17 минути забавяне. Това е времето, належащо на сигнала да измине дистанцията от сондата до Земята.
Европейската сонда " Марс Експрес " беше изстреляна от космодрума Байконур през юни 2003 година и доближи Марс на 3 декември 2003 година Тя достави на планетата спускаемия уред " Бийгъл 2 ", който беше загубен в последния стадий от кацането.
По време на работата си в орбита " Марс Експрес " прави доста фотоси на повърхността на Марс, открива огромни ресурси от лед и евентуални следи от течна вода под полярните ледени шапки на четвъртата планета в Слънчевата система.
Кадри в съвсем действително време от такова огромно разстояние са " много редки ", изясни ЕКА. На живо е излъчено стъпването на астронавти на Луната преди повече от 50 години, а по-скоро и по какъв начин галактически уред се блъска ориентирано в Луната и метеорит.
Източник Българска телеграфна агенция
