Знаете ли, че песните на китовете са подобни на човешкия език: ето какво откриха учените
Екип, управителен от учени от университета Сейнт Андрюс (Обединеното кралство), откри „ езикова конструкция “ в песните на гърбатите китове, за която преди се смяташе, че е неповторима за хората.
Това допуска, че песните на тези огромни бозайници, сходно на човешката тирада, се предават „ културно “, което значи, че китовете взаимно се учат на информационните си системи.
В продължение на осем години екипът събира песни от гърбати китове в Нова Каледония. След това, изучавайки този аудио материал, откривателите са употребявали способи, с цел да проучват по какъв начин бебетата усвояват думите.
Работата е там, че всички човешки езици следват повсеместен модел, където няколко думи се употребяват доста постоянно, до момента в който множеството се срещат рядко. Тази предсказуемост е основна за това по какъв начин бебетата усвояват езика. Те слушат поредици от звуци, виждат непредвидените моменти и стартират да схващат къде са границите сред думите.
Изследователите са забелязали, че песните на китовете също съдържат поредици от звуци, които следват един след различен по предвидим метод. Това не е открито до момента при никое друго животно с изключение на при хората, оповестява Independent.

Д-р Елън Гарланд от университета Сейнт Андрюс, която управлява изследването, споделя: „ Откриването на тази скрита езикова конструкция в песента на китовете беше ненадейно, само че дава безапелационни доказателства, че това културно държание е от решаващо значение за разбирането на еволюцията на комплицираната връзка в животинското царство. “
Междувременно професор Саймън Кърби от Университета в Единбург, съавтор на проучването, отбелязва: „ Тези резултати оспорват откритите догатки за уникалността на човешкия език, разкривайки дълбоки общи черти сред еволюционно отдалечените типове. “
Резултатите от работата са оповестени от списание Science. Изследването е извършено от лингвисти, еколози на развиването и държанието и морските биолози от университетите Сейнт Андрюс и Единбург (Обединеното кралство), Еврейския университет в Йерусалим (Израел), Новокаледонския проучвателен институт, Университета Грифит (Австралия) и Университета на Оукланд (Нова Зеландия).

