Една китайска фабрика демонстрира нова фаза на индустриалната автоматизация –

...
Една китайска фабрика демонстрира нова фаза на индустриалната автоматизация –
Коментари Харесай

Без хора и светлина: Революционната „тъмна фабрика“, която произвежда смартфон всяка секунда

Една китайска фабрика показва нова фаза на индустриалната автоматизация – такава, при която към този момент не са нужни човешки служащи. Наречена „ тъмна фабрика “, тази апаратура работи напълно с изкуствен интелект (AI) и роботика, като отстранява нуждата освен от осветяване, само че и от нужните на хората обедни почивки или даже трудово законодателство.
Какво съставлява тъмната фабрика?
Тъмната фабрика, както подсказва името, работи в цялостна мрачевина, защото роботите не се нуждаят от светлина, с цел да действат. Въпросното оборудване, намиращо се в Чангпин, Китай, е индустриален център от ново потомство, който употребява изкуствен интелект и огромни данни, с цел да усъвършенства производството 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата.

За разлика от обичайните заводи, в които служащи на смени сглобяват продуктите, това оборудване разчита само на машини за всичко - от обработката на материалите до крайното сглобяване.
Смартфон на всяка секунда
Начело на тази гражданска война е колосът в региона на потребителската електроника Xiaomi. Този изцяло автоматизиран цех на компанията е в положение да създава по един смарт телефон в секунда. Във фабриката са интегрирани самонастройващи се системи, задвижвани от изкуствен интелект, които усъвършенстват успеваемостта на производството, като в същото време свеждат до най-малко грешките. Освен това Xiaomi е внедрила изцяло автоматизирана система за премахване на прахуляк, която отстрани даже потребността от личен състав за разчистване.

Xiaomi е вложила 2.4 милиарда юана (330 млн. $ или приблизително) в това оборудване с повърхност 81 000 кв. м. То има потенциал да създава 10 млн. смарт телефона годишно. Съоръжението ще се концентрира върху производството на водещите сгъваеми телефони на Xiaomi, в това число MIX Fold 4 и MIX Flip.
Въздействието на автоматизацията върху работните места
Въпреки че роботите оказват помощ в производството от десетилетия, изцяло самостоятелна фабрика като тази поражда опасения за бъдещето на човешката претовареност. Тъй като изкуственият разсъдък замества монотонните задания, търсенето на нискоквалифицирана работна ръка може да се свие фрапантно, оставяйки милиони хора без прехранване.

Според отчета „ Бъдещето на работните места “ на Световния стопански конгрес 23% от работните места в света ще бъдат доста наранени от автоматизацията на AI през идващите пет години. В същия отчет се акцентира, че 42% от бизнес дилемите ще бъдат автоматизирани до 2027 година, което ще тласне фирмите към решения, задвижвани от AI.

Освен Xiaomi, други китайски компании също влагат в сходни уреди, задвижвани от AI, задавайки наклонност, която може да трансформира световната работна мощ.
Готов ли е светът за господството на изкуствения разсъдък?
Преминаването към тъмни заводи провокира угриженост измежду политиците, профсъюзите и икономическите анализатори. Някои настояват, че автоматизацията, движена от AI, напредва прекомерно бързо, с цел да може обществото да се приспособи. Експертите вършат съпоставения с спирането на ръчния труд по време на индустриалната гражданска война.

Дори водещи откриватели в региона на изкуствения разсъдък показаха угриженост. „ Кръстникът на AI “ Джефри Хинтън се прочу с това, че през 2023 година напусна поста си в Гугъл, предупреждавайки, че светът „ върви към призрачен сън, подхранван от AI “, без задоволително защитни ограничения.
Xiaomi фабрика изкуствен интелект AI
Източник: economic.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР