Една година след терористичното нападение в концертната зала Крокус сити

...
Една година след терористичното нападение в концертната зала Крокус сити
Коментари Харесай

Как се промени отношението на Москва към мигрантите

Една година след терористичното нахлуване в концертната зала " Крокус сити хол " край Москва правосъдният развой против хипотетичните участници продължава. Обвинения са повдигнати против 27 души, в това число против четирима директни участници в нападението. Много от тях са жители на Таджикистан, работили краткотрайно в Русия. По време на разпитите те са признали, че са приели да вземат участие за пари. При терористичната офанзива починаха 146 души, а 550 бяха ранени.

Още по тематиката

Година по-късно Москва съобщи, че " неприятелска страна " е виновна за офанзивата в зала " Крокус "

След терористичния акт в Русия се надигна вълна от ксенофобия против жители от централноазиатските страни. За тези настроения способства и Народното събрание, който одобри редица ограничения против противозаконната миграция. Една от най-противоречивите измежду тях е възбраната за образование в съветски учебни заведения на деца на мигранти, в случай че не положат изпит по съветски език.

Терористичната офанзива е проведена от " Вилаят Хорасан "

По време на нападението в постройката е имало минимум 5000 души - всички билети за концерта на групата " Пикник " са били разпродадени. Когато терористичната офанзива стартира, доста фенове към този момент са заели местата си в залата. Терористите откриват огън по феновете и подпалват постройката. По-късно е открито, че измежду жертвите има и хора, които са се задушили от огъня, както и - че терористите са съумели умерено да се отдръпват, защото изпратените към залата специфични елементи се забавили поради тежкия пътен трафик.

Отговорност за нападението в " Крокус сити хол " пое терористичната формация " Вилаят Хорасан " - афганистанският клон на интернационалната терористична организация " Ислямска страна " (ИД). Тази формация преглежда Русия като зложелател поради присъединяване на Москва в сирийския спор на страната на президента Башар Асад и в историческия подтекст на военните дейности на Русия в Афганистан и Чечения.

Антимигрантски настроения

Руските държавни медии необятно разгласиха историята на 15-годишния възпитаник Ислам Халилов, работил в " Крокус " като гардеробиер. По време на терористичната офанзива той съумява да изведе повече от 100 души от постройката. Медиите обръщат внимание на обстоятелството, че родителите на младежа са от Киргизстан и Узбекистан. След популяризирането на неговия героизъм от медиите, момчето бе наградено с съветски орден за заслуги, а музикантът Алишер Моргенщерн му подари един милион рубли. С това обаче вниманието към произхода на Халилов завърши. Междувременно крайнодесни медии приканват към принуждение против мигрантите от Централна Азия и упорстват такива фамилии да бъдат депортирани.

Враждебността към централноазиатците надвишава словесните обиди. Например в Благовещенск незнайни лица подпалиха магазин, благосъстоятелност на таджикски жители. При различен случай в Калуга трима таджикски жители са били пребити от група неидентифицирани мъже. Давид (името е променено - б. ред.) от Узбекистан споделя пред Дъждовни води, че още от първите дни след терористичната офанзива в страната се усещат мощни антиимигрантски настроения. Така да вземем за пример се популяризират подправени известия, че " хора с неславянски външен тип ще бъдат пребити ". И доста мигранти се опасяват да излизат на улицата.

По-строго антимиграционно законодателство

След терористичното нахлуване Държавната дума одобри редица закони, сякаш с цел да ускори контрола върху миграцията. С един от тях беше опростена процедурата за експулсиране на незаконни мигранти - полицията към този момент може да работи и без да се обръща към съда. В същото време стана по-трудно както приемането на жителство, по този начин и на позволение за краткотрайно престояване, получени посредством подписване на брак. А децата на мигрантите, които не са издържали изпит по съветски език, не могат да се образоват в съветски учебни заведения.

По-строго се санкционира и организирането на незаконна миграция към Русия - това към този момент се третира като тежко закононарушение, глобата за което е от осем до 15 години затвор. А съдилищата към този момент преглеждат противозаконния статут на мигрантите като утежняващо събитие.

Преследвания на мигранти в Русия

В същото време съветските правоприлагащите органи започнаха огромна акция против мигрантите, най-много против трудовите мигранти от страните от Централна Азия. Зачестиха всеобщите инспекции на миграционните служби в милионните съветски градове: чиновници на реда нахлуват на строителни обекти, пазари, в хостели и общежития.

Задържаните лица при такива акции или биват експулсирани от Русия, или са принуждавани да се борят в Украйна. Те подписват контракти с съветското министерство на защитата, което им разрешава бързо да получат съветски паспорт. През 2024-а година наложително експулсирани от Русия са били над 157 000 чужденци, нарушили закона - с 45 % повече, в сравнение с година по-рано. А отводите за влизане в Русия през 2024-а са над 267 000 - с близо 94 000 повече, в сравнение с през 2023-а година, сочат данните на съветското вътрешно министерство.

Давид е лишен от правото да се върне в Русия

Давид от Узбекистан е работил в Русия изцяло легално - ангажиран бил в бранша на търговията. Терористичната офанзива в " Крокус сити хол " го заварва в родината му, където прекарва отпуската си. След това обаче не му позволяват да се върне в назад в Русия, което той си изяснява точно с антимигрантските настроения.

На границата Давид е бил претърсен и разпитван от цивилни служители на реда, които му предложили да подпише контракт с съветската войска. Той счита, че това са били хора от ФСБ. След като отказал да се бие в Украйна, не го пуснали да влезе в Русия. " Все още не знам аргументите за отхвърли, по този начин и не ми дадоха нищо документално ", споделя той. Заедно с него още няколко души получили отвод за влизане в Русия и е трябвало да се върнат вкъщи. Давид споделял, че се чувствал издирван в Русия, защото сега там има изострен дефицит на работна ръка.

Материалът е оповестен в DW

Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР