Досега в Министерството на образованието и науката са постъпили пет

...
Досега в Министерството на образованието и науката са постъпили пет
Коментари Харесай

Хванаха зрелостник с телефон на матурата по БЕЛ във Варна | Учениците писаха върху темата „Споменът – скръб и утеха“

Досега в Министерството на образованието и науката са постъпили пет сигнала за нарушавания на днешната матура по БЕЛ, оповестиха от просветното ведомство за Moreto.net.

Във Варна, Пловдив, Сандански и Кърджали са хванати зрелостници с мобилни телефони. В Самоков е анулирана изпитна работа, тъй като не е употребен черен химикал.

Днес се организира матура в 736 учебни заведения в страната. Навсякъде бяха обезпечени квестори и видеонаблюдение. Резултатите ще бъдат оповестени до 8 юни .

46 661 младежи в цялата страна подадоха заявки за явяване на днешния изпит. До него бяха позволени 44 206 зрелостници. Останалите не са приключили сполучливо XII клас. На матурата се явиха 43 028 души, което е 97% от позволените.

Един карантиниран абитуриент се е присъединил в изпита в Габрово при съблюдаване на всички санитарно-хигиенни рекомендации на Министерството на здравеопазването.

Във Варна и региона матура по български език и литература държаха 3281 зрелостници.

Върху тематиката „ Споменът – тъга и разтуха “ в елегията „ Аз желая да те помня все по този начин “ на Димчо Дебелянов разсъждаваха зрелостниците, които избраха да пишат интерпретативно съчинение на днешния държавен зрелостен изпит по български език и литература. Втората опция беше есе със заглавие „ Тежестта на думите “, допълват от МОН.

Младежите имаха 120 минути, с цел да основат текст с размер до четири страници.

Съчинението е върху изучавана творба. То допуска зрелостниците да разкодират основните думи в заглавието и да интерпретират заложената тематика по отношение на текста на творбата. От тях се чака да формулират ясна теза, да я аргументират, да разясняват употребяваните изразни средства.

Темата за есе не е обвързана с съответен книжовен текст и при нейното интерпретиране няма ограничавания.

В първата част на матурата по български език и литература се акцентира върху използването на книжовните правила и четенето с схващане. Във втората част се изискваше познаване на изучаваните литературни творби и дарба за тяхното пояснение. В една от дилемите се очакваше зрелостниците да открият тематиката в фрагмент от неизучавана творба, а в друга – да съпоставят интерпретацията на една и съща тематика в изучаван и в неизучаван текст.
Източник: moreto.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР