До какво води упадъкът на традиционната журналистика? Емил Василев 12:20

...
До какво води упадъкът на традиционната журналистика? Емил Василев 12:20
Коментари Харесай

Медийна революция през 2024 година: Когато всеки блогър се превръща в The Washington Post

До какво води упадъкът на обичайна публицистика?

Емил Василев 12:20 | 12.11.2024 0 Сподели

Най-четени

IT НовиниСветлин Желев - 21:58 | 10.11.2024

Waze краткотрайно деактивира известията за полицейски постове поради съществени бъгове в приложението

IT НовиниДаниел Десподов - 12:16 | 10.11.2024

6 часа до излекуването: по какъв начин Обединеното кралство желае вечно да избави света от пандемиите

IT НовиниСветослав Димитров - 12:40 | 11.11.2024

Windows към този момент може независимо да конфигурира по-нова версия на операционната система

Емил Василевhttps://www.kaldata.com/

Медийният пейзаж се трансформира трагично, като самостоятелните създатели и гражданската публицистика изместват обичайните медии. Благодарение на развиването на интернет и на платформи като X, Substack и YouTube всеки може да сътвори персонален профил и да популяризира вести и отзиви до необятна публика.

Нагледен образец е The Washington Post, в миналото авторитетно издание, станало известно с следствието си на абсурда Уотъргейт през 70-те години на предишния век. След като публицистичната гилдия на изданието отхвърли да поддържа претендент за президентските избори през тази година, броят на клиентите на вестника внезапно спадна. Сега рейтингите на предаванията в праймтайма на CNN и MSNBC се конкурират с тези на самостоятелни публицисти като Мегин Кели, Тъкър Карлсън и Мат Тайби.

Мащабът на измененията в медийната сфера се показва от неотдавнашното присъединяване на Доналд Тръмп в подкаста на Джо Роган в навечерието на президентските избори. 3-часовият видеоразговор съвсем незабавно събра милиони гледания. Забележително е, че претендентът на демократите Камала Харис отхвърли поканата да се яви в известния подкаст, което може би способства за нейното проваляне.

Културният коментатор Тед Джиоа предвижда упадъка на обичайните медии и издателската активност, като отбелязва възходящата известност на платформите за самопубликуване. Според анализатори броят на слушателите на подкастове се е утроил през последното десетилетие и наклонността на напредък продължава.

Не всички представители на медийната сфера обаче приветстват развиването на онлайн платформите.

Литературният критик на Washington Post Бека Ротфелд се опълчва на замяната на обичайните медии с платформи като Substack. Според нея модел, при който „ група непокорни неудачници пишат своите дребни словоизлияния “ и ги пускат онлайн без никакъв публицистичен надзор не може и не би трябвало да се конкурира с обичайния модел, при който издание с прочут надзор на качеството събира доста разнообразни отзиви на едно централизирано място.

Ротфелд отбелязва, че качеството на личното ѝ наличие е по-високо, когато то минава през система за публицистичен контрол. В платформи като Substack създателят може да напише и разгласява материал незабавно, тъкмо както основателите на подкастове в YouTube могат да записват и популяризират наличие без спомагателни инспекции.

С трансформирането на медийния пейзаж и битката сред обичайните медии и новите онлайн създатели главното предизвикателство за междинния консуматор е да прави оценка вярно другите източници на информация, развлекателно наличие и мнения. В едно демократично общество, в което всеки има право на глас, поражда въпросът – по какъв начин да се дефинират авторитетните източници на информация без обичайните „ пазачи “ на медийната сфера.

Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР