Защо Mozilla изоставя Do Not Track? Провалът на функцията за поверителност
DNT се провали, тъй като уеб уеб страниците просто пренебрегват поръчките.
Един от първите приели една добре замислена функционалност за дискретност в уеб пространството скоро ще се сбогува с нея. Mozilla възнамерява да отстрани функционалността „ Не проследявай “ (Do Not Track, DNT) от бъдещите версии на своя уеб браузър Firefox, само че не заради повода, която може би си мислите.
Функцията Do Not Track е основана преди към 15 години. Както подсказва името, незадължителната конфигурация даваше опция на потребителите да алармират на уеб уеб страниците посредством своя браузър, че не желаят да се наблюдава тяхната активност. Firefox на Mozilla беше първият браузър, който вкара тази функционалност, само че за жалост на бранителите на неприкосновеността на персоналния живот, в последна сметка на нея се гледаше по-скоро като на предложение, в сравнение с като на нещо, което в действителност може да бъде приложено.
Поради това доста уеб уеб сайтове просто пренебрегваха настояванията за DNT. В някои случаи функционалността имаше противоположен резултат, защото позволяваше на уеб страниците още по-добре да наблюдават потребителите посредством снемане на пръстови отпечатъци – сигнатури от браузъра.
На своята страница за поддръжка на DNT Mozilla оповестява, че опцията за активиране на функционалността ще бъде отстранена, като се стартира от версия 135 на Firefox (тя към този момент е отстранена в Nightly версията). При нейното неявяване Mozilla предлага да се употребява настройката „ Кажете на уебсайтовете да не продават или споделят моите данни “ („ Tell websites not to sell or share my data “), която е построена върху световния надзор на поверителността (Global Privacy Control, GPC). Повече информация за GPC, който дебютира във Firefox 120, можете да намерите в уеб страницата на Mozilla.
Mozilla не е първата, която се дистанцира от „ Не проследявай “. В началото на 2019 година Apple отстрани DNT от своя браузър Safari. Другите, в това число Chrome и Edge, към момента оферират тази функционалност, само че откакто Mozilla се причисли към Apple, ще бъде забавно да забележим по какъв начин ще реагират Гугъл и Microsoft.
Всъщност напълно не е извънредно за уеб уеб страниците и техните рекламни сътрудници да построяват профили на посетителите.
Все още не знаем какво има намерение да прави Mozilla с потребителите на DNT след появяването на Firefox 135. Логичният отговор е, че на потребителите евентуално ще бъде показано някакво уведомление, че DNT към този момент не се предлага – може би с указания по какъв начин по избор да се задейства GPC. Самата Global Privacy Control (GPC) е една нова функционалност, която дава обещание същински световни благоприятни условия за блокиране на следенето и ще бъде забавно да проследим нейното развиване в близкото бъдеще.