Грандиозен банков скандал във Франция
Днес във Франция гръмна величествен банков скандал за данъчни излъга , който може да има доста отрицателно отражение върху стабилността на така и така изнервения финансов пазар в Еврозоната и Европейски Съюз. Френските медии оповестяват, че от сутринта 160 чиновници на френската работа за финансови закононарушения (SEJF), дружно с 16 френски и 6 немски магистрати са влезнали в офисите на четири от най-големите френски банки, както и в тези на една английска кредитна институция, която е най-голямата банка в Европа.
Според това е огромна интервенция, която се организира против Societe Generale, BNP Paribas, дъщерното й сдружение Exane, Natixis и HSBC. Те се подозират в схеми за укриване на налози и пране на пари за близо 140 милиарда евро като против тях се води следствие от френската Национална финансова прокуратура (PNF).
" Тези правосъдни производства са подбудени от финансов скандал, оголен от Le Monde през 2018 година, който кара страната да губи няколко милиарда евро данъчни доходи всяка година: " CumCum ".
Зад това латинско название се крие необятно публикувана процедура във финансовите институции, състояща се в образуване на комплицирани интервенции на пазарите, за заобикаляне на налога

върху дивидентите, изискуем от акционерите на компании , регистрирани на борсата ", напомня Le Monde.
Френският уебсайт показва, че сегашните претърсвания са разследване на пет предварителни следствия почнали в края на 2021-а по медийни разкрития направени три години по-рано.
" Група от шестнадесет медии разкри през 2018 година посредством " Досиетата CumEx " тези съмнения за големи данъчни излъга. Сумата, в началото оценена на 55 милиарда евро, беше доста увеличена през 2021 г . от консорциума, достигайки до 140 милиарда евро за двадесет години ", обобщава Capital.fr.
Сайтът дава някои забавни детайлности по отношение на схемата разкрита от медийния консорциум воден от френския Le Monde и немското издания Correctiv.
" Разследването на PNF следва по-специално тъжба, подадена през 2018 година от 250 данъкоплатци под управлението на депутата-социалист Борис Вало (Boris Vallaud). Последното беше провокирано от разкритията на интернационален медиен консорциум, в това число немския проверяващ вестник Correctiv и Le Monde, за по този начин наречените практики " CumCum ".
Последните се състоят в потреблението на арбитраж за дивиденти, с цел да се разреши на задгранични клиенти, притежаващи акции в регистрирани френски компании, да избегнат налога върху дивидента ",

написа Agefi.
Изданието напомня, че въпросните схеми за заобикаляне на дължимите налози върху дивидентите към този момент са провокирали правосъдни каузи в Германия , където съдилищата преследваха дузина пазарни оператори през 2018 година, в това число Deutsche Bank и Société Générale, които апелираха.
Като част от следствията на тези противозаконни договорености, известни като " cum ex " през Рейн, бяха претърсени и пространствата на BNP Paribas във Франкфурт . По въпросните схеми в Германия към този момент има завършили каузи с неоправдателни присъди против лица, които се считат за едни от основателите им Според Agefi тъкмо по такова дело през декември 2022-а на осем години затвор е бил наказан юрист.
В репортажа си по случая телевизионният канал дава спомагателни детайлности по аферата в която е можела да затъне и друга огромна френска банка - Credit Agricol.
" Спомената от пресата измежду банките, които биха могли да употребяват тази скица, Crédit Agricole посредством дъщерното си сдружение Cacib не е едно от предприятията, обект на претърсванията във вторник сутринта, съгласно непосредствен източник. По време на предходни разкрития през 2021 година групата Crédit Agricole уточни пред AFP, че " не е предложила

съглашения на своите клиенти за арбитраж на дивиденти, нито е правила арбитражни транзакции за своя лична сметка на дивиденти ", само че че той прави хеджиращи интервенции " в сходство с настоящите законови, данъчни и регулаторни правила ", се споделя в осведомителния материал на медията.
Източник: news.bg
КОМЕНТАРИ
