Агенцията за търговия и развитие на САЩ си партнира с България за повишаване на киберсигурността в управлението
Директорът на Агенцията за търговия и развиване Ено Т. Ебонг подписа грантово съглашение за техническа помощ в поддръжка на Министерството на електронното ръководство на България (МЕУ) в границите на неговата работа по възстановяване на киберсигурността в българския обществен бранш. Националният систематичен интегратор „ Информационно обслужване “ подписа съглашението от името на българското държавно управление. Помощта на USTDA ще развие пътна карта, която да приготви внедряването и използването на общи стандарти за киберсигурност и ще поддържа одобряването на „ Информационно обслужване “ като главен снабдител на услуги в областта на сигурността за целия обществен бранш.
„ USTDA е горда да си партнира с държавното управление на България в постигането на неговата цел – централизирана система за киберсигурност и общи стандарти за киберсигурност, “ съобщи шеф Ебонг. „ Финансирането от USTDA ще улесни използването на положителни практики и ще показва по какъв начин напредналите технологии от Съединените щати могат да подсигуряват сигурни и устойчиви държавни услуги за жителите на България. “
През последните години държавното управление на България направи крачки към усилването на оперативния и политическия си потенциал в региона на електронното ръководство, като образец за това е учредяването на МЕУ през 2022 година Подпомагането от USTDA ще поддържа напъните на МЕУ в развиването на пътна карта за подобряването на дейностите на „ Информационно обслужване “, с цел да може да се утвърди като снабдител на управляеми услуги в сигурността, до момента в който носи отговорност за координирането на положителните практики сред другите държавни организации. Подкрепата също по този начин ще даде насоки за инкорпорирането на отворени публични поръчки и по-добро съгласуване на вложенията в киберсигурност.
„ Чрез стратегическото партньорство и поддръжка на USTDA ще бъде допустимо да развием и използван Национална система за киберсигурност, дейна за цялата обществена администрация на Република България, съобщи изпълнителният шеф на „ Информационно обслужване “ Ивайло Борисов Филипов. „ Проектът за използването на Национална система за киберсигурност в администрацията ще докара България до нов път към отбрана в киберсигурността, ще обезпечи сигурна и безвредна връзка и взаимоотношения с НАТО и страните членки на Европейски Съюз, “ добави той.
Министърът на електронното ръководство на България Валентин Мундров акцентира: „ Финансирането от USTDA прави допустимо използването на най-съвременна архитектура за киберсигурност за държавните служби и главните снабдители на услуги в нашата страна. Това съглашение цели доста да усъвършенства потенциалът за киберсигурност на във всички равнища на ръководството, като способства ние да реализираме своите цели в тази област. “
Посланикът на Съединените щати в България Кенет Мертен съобщи: „ Сигурността на данните е главен приоритет за всички държавни управления. С тази стратегия ще подготвим своите сътрудници в държавното управление на България да се пазят против зловредни хакерски атаки и ще подсигуряват, че данните на държавното управление и жителите са предпазени. “
Подкрепата на USTDA работи в изгода на Международната тактика за политики в областта на киберпространството и дигитализацията на Правителството на Съединени американски щати, която се концентрира върху развиването и внедряването на технологии, които са отворени, безвредни и сигурни.
###
Агенцията на Съединените щати за търговия и развиване (USTDA) подкрепя фирмите да основават работни места в Съединените щати посредством износа на артикули и услуги за предпочитани инфраструктурни планове в разрастващи се стопански системи. USTDA сплотява американския бизнес във реализирането на благоприятни условия за експорт. Тя работи посредством финансирането на подготовка за планове и действия за създаване на партньорства в името на развиването на устойчива инфраструктура и на насърчаването на икономическото развиване на партньорските страни.
FaceBookTwitterPinterest