Данъци, миграция, цифров долар, антируски санкцииВ медиите на Съединените щати

...
Данъци, миграция, цифров долар, антируски санкцииВ медиите на Съединените щати
Коментари Харесай

Какво означава завръщането на Тръмп в Белия дом за американската и световната икономика?

Данъци, миграция, дигитален $, антируски наказания

В медиите на Съединените щати и други страни стартира дейна полемика по въпроси, свързани с вероятни промени в стопанската система на Съединените щати и други страни заради „ фактора на успеха на Тръмп “. Тези полемики нормално дават обзор на въздействието на Тръмп върху американската и международната стопанска система по време на първия му мандат в Белия дом (2017-2021 г.).

Освен това деликатно се проучва наборът от обещания, които Доналд Тръмп даде във връзка с стопанската система в предизборната акция. А някои задълбочени анализатори също се пробват да изчислят икономическите последствия от политическите обещания на Тръмп.

Обзорите на икономическата политика на Съединени американски щати за интервала 2017-2021 година акцентират изключително дейностите Тръмп като данъчната промяна (значително понижаване на налозите за жители и корпорации), дерегулация на доста браншове на американската стопанска система, цялостен търговски протекционизъм (налагане на вносни мита от съображения за „ национална сигурност “), началото на комерсиална война с Китай и повишаване на напрежението в търговско-икономическите връзки сред Съединени американски щати и Европейски Съюз, стягане на вноса на работна ръка (и в действителност цялата миграционна политика) и други

Що се отнася до предизборните обещания на Тръмп във връзка с стопанската система, множеството специалисти и публицисти обръщат внимание преди всичко на проектите на новия президент да продължи курса на търговски протекционизъм, който стартира през предишното десетилетие (по това време бяха въведени митнически цени за почти 10% от целия импорт в САЩ).

Тръмп даде обещание да вкара универсална митническа цена от 10-20% върху съвсем без изключение целия импорт от други страни по света. Въпреки това, като се изключи вноса от Китай, с който той стартира и продължи комерсиалната война; за артикули от Поднебесната империя вносните мита би трябвало да са 60% (за информация, означавам: по време на президентството си Джо Байдън не анулира протекционистичните мита, въведени преди този момент от Тръмп върху китайските стоки).

Тръмп също по този начин даде обещание да продължи данъчната промяна, която стартира по време на първото си президентство (по-специално тогава данъкът върху корпоративния приход беше понижен от 35 на 21%). Следващата стъпка в тази посока: понижаване на корпоративния налог върху приходите на американските индустриални компании от 21% на 15%.

Що се отнася до имиграцията, Тръмп даде обещание да възвърне политиката си на строги ограничавания. Но Джо Байдън съумя да „ развие винтовете “ по този въпрос, тъй че новият президент ще би трябвало да стартира доста изначало. Просто казано, депортирайки милионите мигранти, които съумяха да влязат в страната при Байдън.

Курсът към дерегулация на американската стопанска система ще бъде възобновен. Той е изключително предстоящ от петролния и газовия бранш на Съединени американски щати, който при Байдън пострада заради въвеждането на огромен брой „ зелени “ ограничавания в американската стопанска система (забрана за произвеждане на петрол и газ в територии със специфичен екологичен статус, мораториум върху създаване на нови LNG терминали, строги стандарти за парникови газове и др.), както и преференции за „ зелена “ стопанска система (например за производители на електрически транспортни средства, производители на „ чиста “, „ без въглеродна “ сила и др.).

„ Зелените “ и „ климатични “ тематики, които бяха насърчавани по всевъзможен вероятен метод от Байдън и Демократическата партия като цяло, явно ще избледнеят като настоящи и ще минат на второ или даже на трето и по-долно място.

По време на президентството на Байдън бяха направени опити за стягане на условията за финансова адекватност на кредитните институции (стандартите на Базел 3). Американските банки имат избрани очаквания, че при Тръмп този регулаторен „ напън “ ще спре. Също по този начин, в подтекста на упования общ курс към икономическа дерегулация, огромният бизнес разчита на намаляване на антимонополното контролиране.

Американските ИТ компании, които разработваха изкуствен интелект (ИИ, AI), изпитаха прочут дискомфорт през последните години. По времето на Байдън в Конгреса се приготвят законопроекти, които плануват избрани ограничавания върху работата в региона на ИИ. Но Илон Мъск, който се счита за водач в тази област, намерено и интензивно поддържа Тръмп в актуалната му предизборна акция, към този момент изрази убеденост, че новият президент няма да допусне сходни ограничавания.

В последната предизборна акция имаше един проблем, който съвсем никой от претендентите не можеше да избегне. Говорим за отношението към плана на Федералния запас за основаване на дигитален $ (цифрова валута на централната банка). И Тръмп трябваше да се изкаже по този въпрос. Той може и да не се е противопоставил на цифровия $ толкоз пламенно, колкото други претенденти, само че въпреки всичко беше деликатен в изразяването на позицията си.

Защитниците на криптовалутите в Съединени американски щати поясняват несъгласието като желанието на Тръмп да поддържа частните цифрови валути. Пазарът на криптовалути приветства избирането на Тръмп с цените на биткойн и редица други частни цифрови валути, които се повишават доста.

Мнозина се интересуват от позицията на Тръмп по отношение на икономическите наказания против Руската федерация. Но по време на предизборната акция той не се концентрира върху този въпрос, тъй че специалистите би трябвало да налучкват доста тук, диапазонът от догатки е доста необятен. Все още има редица основни стопански въпроси, по които Тръмп не е изразил позицията си.

Американците се интересуват изключително от такива моменти като позицията на новия президент по въпроса за националния дълг, който при Джо Байдън растеше с стремглава скорост. Също по този начин позицията на Тръмп по отношение на главния % на Федералния запас (нека ви припомня, че в предизборната си акция през 2016 година Тръмп даде обещание, че ще търси понижаване на главния лихвенпроцент).

Тръмп не се изрази непосредствено по някои въпроси по време на предизборната акция, само че позицията на новия президент по тях е много предвидима. Например Тръмп не направи никакви изказвания, че Съединени американски щати ще понижат икономическата и изключително военната помощ за Украйна.

Но неговите обещания да приключи войната в Украйна в границите на 24 часа допускат, че тази помощ ще бъде понижена или даже спряна. Тръмп също не даде обещания, че ще усили помощта и доставките на оръжие за Израел. Зад гърба му доста хора назовават Тръмп „ основният ционист на Америка “, тъй че няма подозрение, че икономическата и военна поддръжка за Израел ще бъдат внезапно увеличени.

Сериозни наблюдаващи означават, че Тръмп не е имал цялостна икономическа стратегия. Също по този начин, явно, дълготрайните стопански последствия от обособените оферти и обещания на бъдещия президент не са били изчислени. И в случай че тези оферти и обещания в действителност бъдат изпълнени, тогава ще има повече отрицателни неща за Америка, в сравнение с позитивни.

Ето да вземем за пример изчисленията на американската организация „ Комитет за виновен федерален бюджет “. Няколко дни преди изборите тя разгласява отчет „ Фискалното влияние на проектите за акцията на Харис и Тръмп “. Обръща се внимание на обстоятелството, че предизборните обещания на Тръмп не споделят нищо за допустимо понижаване на разноските на федералния бюджет (съдейки по някои обещания, може да се допусна, че те, в противен случай, ще се увеличат).

Но обещанията за понижаване на налозите значат понижаване на приходите в бюджета. Следователно бюджетните дефицити може да набъбнат още повече (в съпоставяне с тези при Байдън). Следователно растежът на държавния дълг на Съединени американски щати ще се форсира още повече.

По време на първия мандат на Тръмп държавният дълг на Съединени американски щати се усили със 7,8 трилиона $ По време на президентството на Байдън държавният дълг се усили с още 8,2 трилиона $ (началото на ноември 2024 г.). Когато Тръмп завоюва през 2016 година, държавният дълг на Съединени американски щати беше 19 трилиона $, тогава Тръмп самохвално съобщи, че след осем години (с упованието, че ще бъде в Белия дом два поредни мандата) ще успее да отстрани националния дълг.

Не посредством понижаване на държавните разноски. И не посредством увеличение на налозите (напротив, той организира промяна, с цел да ги намали). А заради въвеждането и увеличението на вносните мита. И вследствие на това през четирите години президентство на Тръмп националният дълг се усили с повече от 40 %.

Забележителна е публикацията, озаглавена „ Как да се излезе от американските дългови проблеми посредством напредък “/How to Grow Out of America’s Debt Woes/, оповестена на 5 ноември в The Wall Street Journal. Тя е забележителена с обстоятелството, че е написана от Лари Финк, изпълнителен шеф на най-големия капиталов фонд Black Rock освен в Америка, само че и в света. Говори се, че Тръмп може да го назначи за министър на финансите.

Така че Финк има вяра, че Америка ще успее да се измъкне от дълговия капан с помощта на внезапното увеличение на темповете на икономическо развиване, което ще обезпечи мощен приток на пари в американската хазна. Вярно, публикацията не е доста безапелационна. В духа на предизборните обещания.

Базираните във Вашингтон експерти от Института за интернационална стопанска система Питърсън (PIIE) Пол Дейвидсън и Медора Лий се пробваха да изчислят следствията от практическото осъществяване на предизборните обещания на Тръмп. На 6 ноември те разгласиха публикация в USA TODAY, „ Как успеха на Тръмп може да повлияе на стопанската система на Съединени американски щати “/How Trump`s victory could affect the US economy/.

За разлика от Лари Финк, те, в противен случай, предвиждат закъснение на икономическия напредък на Америка. Така депортирането на няколко милиона мигранти може да лиши Америка от евтина работна ръка. А съгласно създателите на публикацията, до 2028 година това може да докара до загуба на 2,8% от Брутният вътрешен продукт на Съединени американски щати.

Според създателите на публикацията установяването на универсални вносни мита от Вашингтон, даже и в размер на 10%, а за Китай в размер на 60%, неизбежно ще стане „ спусък “ за търговски войни. Не единствено с Китай, само че и с останалия свят. За Америка това ще има резултат на бумеранга под формата на контрамитнически бариери. Америка в последна сметка ще бъде губещият. Търговският баланс на Съединени американски щати, който към този момент е в тежък недостиг, ще стане още по-дефицитен.

Други специалисти също приказват за отрицателните последствия от евентуалното въвеждане на вносни мита от Тръмп. Освен това някои от тях считат, че ще има отрицателни последствия освен за Америка, само че и за цялата международна стопанска система. Включително и за Китай.

Рязкото понижаване на китайския експорт за Съединени американски щати може да предизвика икономическа рецесия в Китай. И това от своя страна ще бъде усетено от комерсиалните сътрудници на Китай. Включително Русия. Тъй като търсенето на съветски нефт от Поднебесната империя може да намалее доста.

Що се отнася до руско-американската търговия, обещаното от Тръмп въвеждане на вносни мита надали ще окаже значително въздействие върху нея. Тя към този момент беше понижена неведнъж при Байдън вследствие на антируските наказания, които започнаха да се вкарват след 24 февруари 2024 година

През 2021 година вносът на Съединени американски щати от Русия възлиза на 30 милиарда $, износът на Съединени американски щати за Русия възлиза на 6,4 милиарда $ В края на осемте месеца на 2024 година тези числа са намалели надлежно до 2,26 и 0,33 милиарда $ Между другото, главната част от износа на Русия за Съединените щати са исполин и уран. Тези артикули са стратегически значими за Америка и затова Вашингтон може да освободи тези артикули от обещаното вносно мито.

Изключително сложен въпрос е дали Тръмп ще анулира глобите против Русия, въведени по времето на Байдън. Или всичко ще остане в границите на статуквото. Или Тръмп ще продължи да усилва глобите. Последното, съгласно множеството американски и съветски специалисти, е малко евентуално.

Той също по този начин няма просто да отстрани глобите. Първо, тъй като забележителен брой наказания са формализирани под формата на закони. Те не могат да бъдат анулирани бързо, под формата на президентски декрет. Второ, Тръмп най-вероятно ще договаря с Москва по отношение на Украйна (и други въпроси), пробвайки се да окаже напън върху Русия с обещания за унищожаване на избрани наказания, в случай че Москва направи отстъпки. Трето, тъй като не всички наказания са в пълномощията на Съединени американски щати и американския президент.

Така да вземем за пример, множеството от валутните запаси на Русия са замразени не от Америка, а от Европа. И на нея по никакъв начин не й е комфортно да размразява тези запаси, тъй като против тях Европа към този момент е отпуснала заеми на Украйна (обслужването на заемите би трябвало да става за сметка на приходите от замразените резерви).

Превод: Европейски Съюз

Източник: Фонд Стратегической Культурый

Поглед Видео:ПоследниНай-гледаниАлтернативен Поглед14520Проф. Николай Витанов: Едрият бизнес в Съединени американски щати разбра, че им би трябвало известна отмора от имперското пренапряганеАлтернативен Поглед23094Проф. Николай Витанов: В огромните градове на Украйна се чака да следим война вид " Газа " Алтернативен Поглед70828Георги Марков: Западна Европа е пред цивилен войниАлтернативен Поглед47513Георги Марков: Ще има преден конфликт сред Тръмп и Брюксел за войната в УкрайнаАлтернативен Поглед21740Валентин Вацев: Победата на Тръмп е историческа, даже той не осъзнава изцяло какъв брой значима е тяАлтернативен Поглед81454Ген. Димитър Шивиков: България, след 150-годишна история, за следващ път застана на неверната странаАлтернативен Поглед79530Проф. Нако Стефанов: Славянският православен свят от край време води тази война със ЗападаАлтернативен Поглед70828Георги Марков: Западна Европа е пред цивилен войниАлтернативен Поглед66076Яков Кедми: Съединени американски щати и НАТО се готвят за огромна война с Русия пре
Източник: pogled.info

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР