Болници изхвърлят човешки тъкани и кръв в битовите контейнери
Човешки тъкани и кръв се намират в отпадъците, които постъпват в Завода за преправка в София в доста на брой чували. Това сподели кметът на София Васил Терзиев на брифинг в Столичната община.
„ Нееднократно сме известявали Регионалната ревизия по околната среда и водите (РИОСВ) и Регионалната здравна ревизия (РЗИ) за нещата, които виждаме ”, изясни кметът. Той акцентира, че сходни боклуци основават огромен риск за работещите в предприятието и за софиянци.
„ В София има инсинератор в Александровска болница, само че да изхвърляш рискови боклуци в него е доста по-скъпо, в сравнение с да ги смесиш с битовия боклук, всички по веригата да затворят очи и това да се озове в Завода за отнасяне на отпадъците ”, акцентира Терзиев.,цитиран от парите ни
Нещата ескалираха от септември, осведоми той. В отговор на въпрос за изхвърлянето на какви тъкмо боклуци става въпрос Терзиев отговори: „ Не желаете да знаете, по-добре да не ги разясняваме ”.
За да може всички по веригата да стартират да си правят работата, след всички открити нарушавания кметът Терзиев е издал инструкции към шефа на завода за отпадъците Николай Савов за прекъсване на приемането на всевъзможен нечист боклук, до момента в който всички способени органи, сметоизвозващи компании и лечебни заведения не вземат нужните ограничения това да не се случва.
Терзиев попита за какво подобен вид боклук се приема да се изхвърли в смесения битов боклук, както и за какво четири лечебни заведения са отказали достъп до контейнерите за боклуци при неочаквана инспекция на Столичния инспекторат.
„ Ние ще спрем да одобряваме рисков боклук, който се смята за нечист, тъй като даже да има една торба с подобен боклук, целият резервоар се смята за нечист. Това основава големи опасности и е допустимо да стане екологична злополука ”, съобщи кметът Терзиев. Той моли шефовете на лечебните заведения и компаниите за сметоизвозване да подходят отговорно.
Савов сподели на брифинга, че не би трябвало в сивите контейнери за разбъркан битов боклук да се изхвърлят рискови боклуци. „ Всяка една болница би трябвало да има контракт с инсинератора в Александровска и там би трябвало да се изгарят рисковите биологични боклуци ”, акцентира шефът.
Той моли пред РЗИ и Регионална инспекция за опазване на околната среда да създадат инспекция в лечебните заведения, защото за последните години от завода имат информация, че те са отчели нула кг рисков боклук.
„ Единствената болница, за която не сме установили проблем с рисковите боклуци, е Военномедицинската академия. Тоест, рисковият боклук не е предаден, където е належащо, а се регистрира като разбъркан битов боклук ”, изясни Савов. Рискът е освен за служащите в завода, само че за цялото население на столицата, предизвести шефът на завода.
Директорът на Столичния инспекторат Николай Неделков сподели, че в две лечебни заведения в София екип на Столичния инспекторат не е позволен при неочаквана инспекция за наличието на контейнерите в лечебното заведение. „ Меко казано, несериозно е да не бъде обезпечен достъп ”, разяснява Неделков. Той осведоми, че инспекторатът е изпратил предложения на две от юридическите лица, представляващи лечебните заведения, с цел да им бъдат формирани актове за сместване на битови боклуци с рискови боклуци.
„ При инспекции през вчерашния ден на девет от лечебните заведения установихме разбъркване на битов боклук с рециклируем. Има и разбъркване на биологичен боклук с битов боклук, като и за двете е формиран акт ”, осведоми шефът на Столичния инспекторат.