Учените нарекоха интелигентния живот естествен резултат от планетарната еволюция
Човечеството като умна общественост нормално се счита за неповторим случай във Вселената и резултат от извънредно щастливо стичане на събитията. Наскоро учените разгледаха този въпрос от позиция на историята на Земята и стигнаха до извода, че не става въпрос за шанс, а по-скоро за натурален развой. На друга планета това може да се случи даже по-бързо, в сравнение с нашата. Слънчевата система съществува от 4,6 милиарда години. Ако считаме момента на пораждане на интелигентната цивилизация в тази система като появяването на писмеността, то в този смисъл човечеството е единствено на пет хиляди години. Дори в случай че вземем поради първия миг от потреблението на принадлежности от човешките предшественици като насочна точка, възрастта на земната цивилизация въпреки всичко се оказва по галактическите стандарти едвам 2,6 милиона години.
Предвижда се Слънцето да продължи своя термоядрен „ живот “ още пет милиарда години, само че актуалната просвета допуска, че той в последна сметка ще стане по-интензивен и че след един или два милиарда години Земята ще бъде прекомерно гореща освен за хората, само че може би и за живота като цяло. В тази връзка учените се питат: за какво ние, като умна общественост, се появихме „ под завесата “, когато към този момент ни остава релативно малко време?
Британският физик Брандън Картър предложи хипотезата за „ сложните стъпки “ през 1983 година: той има вяра, че еволюцията като цяло е прекомерно мудна и че постоянно би трябвало да отнеме повече време за основаване на интелигентни същества, в сравнение с една звезда може да обезпечи. Земята, съгласно Картър, просто е имала шанса да е минала през сложните междинни стадии. Сред тях ученият загатва появяването на ДНК и отделянето на човешките предшественици от приматите.
Този ход на мисли резонира с други добре познати концепции. Първо, съществува уравнението на Дрейк — формула, препоръчана през 1961 година от Франк Дрейк като опит да се пресметна предстоящият брой интелигентни цивилизации в нашата вселена Млечен път. В тази формула има доста незнайни, тъй че тя се пояснява по друг метод. Привържениците на човешката изключителност се базират на рядкостта на планетите, сходни на Земята, и на обстоятелството, че още веднъж е доста малко евентуално еволюционно съвпадане да е належащо за появяването на интелигентни същества.
Струва си да се спомене и теорията за Големия филтър, която гледа още по-далеч: тя приказва за пречките пред една умна цивилизация освен да поражда, само че и да се развива задоволително, с цел да стане забележима в голямото пространство, т.е. да бъде открита от други цивилизации.
В скорошна статия за списание Science Advances откриватели от Съединените щати и Германия разгледаха версията на Брандън Картър и обясниха, че той разсъждава като астрофизик, само че оферират да се прегледа въпросът от позиция на геологията. Авторите на публикацията показват мнение, че сме „ закъснели “ не тъй като самата еволюция лишава толкоз доста време, а тъй като това се е случило на Земята заради нейните характерни особености. Изследователите акцентират, че в началото Земята е била несъответствуваща освен за появяването на рационален живот, само че и за какъвто и да е живот като цяло, като се изключи най-примитивния, едноклетъчен. Всичко се е трансформирало с Голямото кислородно събитие, наричано още Кислородна злополука, тъй като през по-голямата част от живота, който е съществувал по това време, кислородът е станал унищожителен. Оцелели са единствено тези, които са се приспособили да го употребяват. Но еволюционно кислородът се оказва подарък, защото отваря благоприятни условия за по-голямо биологично многообразие. Ако това не се е случило, нямаше да ни има и нас.
За „ виновници “ за това епохално събитие се считат микроскопичните синьо-зелени водорасли — цианобактериите, тъй като са първите известни производители на О2. Тази гражданска война се е случила, съгласно оценките, преди 2,4–2,2 милиарда години. По този метод Земята е живяла доста милиарди години, преди на нея да се основат условия, в последна сметка да се появят хората. Така че в случай че се опрем на тази точка излиза наяве, че са били нужни два и малко милиарда години, с цел да възникне образован живот от миниатюрен живот.
Изследователите считат, че някъде на друга „ комфортна “ планета, сходна на Земята, може въобще да не се случи кислородна злополука, само че може да е противоположното: някои аналози на цианобактериите ще се появят доста по-рано. Тогава, когато ние на Земята към момента сме имали царството на гъбите и медузите, създанията на друга планета към този момент евентуално са щели да строят градове, телескопи и галактически кораби.
Това припомня на известния „ абсурд на Ферми “ — въпросът къде тогава са извънземните цивилизации и за какво не ги намираме. Много астрономи обаче твърдят, че към момента е рано да се приказва за самотата на човечеството — към момента малко виждаме и „ чуваме “ в космоса. Във всеки случай концепцията за по-бърза еволюция на други планети ще остане единствено догадка, до момента в който не открием най-малко един подобен случай.
Спомнете си една от теориите на учените за какво човечеството към момента не е разкрило извънземни цивилизации. Според тях към този момент има напреднали галактически цивилизации, само че просто „ спят “, чакайки по-добри времена за своето развиване. Причината за този “сън “, съгласно учените, е за минимизиране на ресурсите и че след към 270 милиарда години Вселената ще стане толкоз студена, че ще разреши по-ефективното потребление на силата.

