Работодател: Доволни сме от експеримента с четиридневната работна седмица
„ Четиридневната работна седмица промени корпоративната атмосфера в самата компания, която стана доста по-приятна. В целия този опит не можахме да извадим някакви фрапантни минуси. Той беше мотивационен инструмент, а не толкоз стопански и донесе единствено позитиви. “
Това показа пред „ БНР “ Петър Петев , притежател и шеф на консултантска компания. Според него смяната на работното време не е повлияла отрицателно на цялостната организация , защото част от специалистите в компанията са почивали в петък събота и неделя, а другите в събота, неделя и понеделник. По този метод ритъмът във компанията не се трансформирал , а клиентите не са били наранени по никакъв метод.
Той посочи, че след коронавирус пандемията в компанията са наблегнали не толкоз доста на работното време и работното място, а на това работата да бъде свършена и крайният резултат да бъде приемлив .
„ Така се мобилизирахме повече и станахме по-експедитивни. Добре се стиковахме и всеки стартира да си разпределя самичък времето за уговорките, които има денем. В трите почивни дни ни оставаше повече време за фамилията и за отмора “ , съобщи Василка Стоянова, която е чиновник в същата компания .
Юристи въпреки всичко предизвестяват, че наетите би трябвало да внимават , когато подписват сходни контракти и да наблюдават за продължителността на работното време, дали не се лишава от заплатите и осигуровките им и дали не би трябвало изработят повече от това, което другояче свършват за петте работни дни.