Чаят е напитка с хилядолетна история, затова около нея са

...
Чаят е напитка с хилядолетна история, затова около нея са
Коментари Харесай

Древните тайни на чая

Чаят е напитка с хилядолетна история, по тази причина към нея са основани доста легенди. Експерти дадоха отговор на следните няколко въпроса: Каква е оптималната температура за запарване на чай? Грешка ли е да го варим? Има ли прахуляк в пакетчетата чай? Вреден ли е в допълнение ароматизираният чай?

Краткият отговор на тези въпроси е – всичко зависи от сорта и качеството на чая. По-добре е някои типове чай да се подготвят с леко затоплена вода (до 70 градуса), с цел да се получи деликатна леко сладка напитка. Прекалено горещият може да го направи стипчив и горчив, изяснява Юлия Малишева, водеща на чаени срещи в Института Конфуций към Руския държавен университет.

Денис Ковешников, съосновател на клуба " Чаена работилница ", също показва, че правилото не е строго. Но има и тънкости във връзка с колекционерските сортове.

" Древният " Чаен канон " предлага шупване на водата, който китайците назовават " звукът напразно в боровете ". Тази температура на водата е към 90-95 градуса ", споделя специалистът.

Андрей Шипулин, създател на плана " Чай 108 ", счита, че " оптималната температура може да се избере по емпиричен път ". Според него е по-добре зеленият чай да се запарва при 85-90 градуса, черният чай - при 95-100 (подходящ и за ароматизираните видове), а улонгът - при 100. По принцип колкото по-нежен и млад е чаят, толкоз по-ниска е температурата.

Изобретяването на торбичката за чай се приписва на търговеца Томас Съливан. През 1904 година той изпраща на клиентите си образци от новите чаени сортове, които продава като опакова листата в копринени торбички. Клиентите решили, че това е методът за подготвяне на напитката.

При избора на чай би трябвало да се обърне внимание на качеството на суровината и на производителя. " Има марки, които създават сашета от по-висок клас ", отбелязва Шипулин. Обикновено те са копринени и съдържат квалитетен чай.

Черният, зеленият, улонг, белият и аленият чай се създават от едно и също растение - дървото Camelia sinensis. Единствената разлика е в обработката на листата му.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР