Частна румънска компания е купила от американска фирма самолет, който

...
Частна румънска компания е купила от американска фирма самолет, който
Коментари Харесай

Румъния купи самолет за засяване на облаци

Частна румънска компания е купила от американска компания аероплан, който провокира дъжд, оповестява новинарският уебсайт „ Зиаре “, като отбелязва, че това се случва за първи път в страната. 

Технологията за " засяване на облаци " е употребена и преди в Румъния, само че с взети на заем самолети от други страни, а в този момент за първи път страната ще разполага със личен аероплан за тази цел, акцентира изданието, съобщи Българска телеграфна агенция и БТВ.

Сребърният йодид, разпръскван от самолета в облаците, води до основаването на ядра на кондензация, които благоприятстват образуването на дъждовни капки. 

Покупката идва в миг, когато Румъния, както и редица други страни в Европа, са изправени пред все по-екстремни горещини през лятото и все по-продължителни интервали на суша, които засягат съществено земеделието, означават локалните медии. 

Самолетът Beechcraft King Air C90 е бил платен на остаряло от американската компания Fargo Jet със съдействието на американския дипломат, а цената му възлиза на 5 милиона $.

Самолетът може да лети до четири часа и да покрие към 500 000 хектара повърхност, т.е. към 6 % от обработваемата повърхност на страната. При оптимални условия равнището на преваляванията може да се усили с до 20 %, предава Българска телеграфна агенция.

За да бъде употребена технологията за изкуствено предизвикателство на дъжд обаче е належащо разрешението на Министерството на земеделието, отбелязва „ Евронюз “.

Техниката, употребяваща сребърен йодид, се практикува в Съединените щати от към 70 години, а в този момент ще бъде употребена и с цел да се предотврати сушата и наводненията на територията на Румъния, показва „ Зиаре “.

Церемонията по формалната доставка на самолета се състоя при започване на ноември в наличието на посланика на Съединени американски щати в Букурещ Катлийн Кавалек.

" Този аероплан ще способства за увеличение на преваляванията, отбрана против стихии с градушка, избавяне на културите от унищожителната суша в зоните с ферми, където няма достъп до напояване, и за укрепване на устойчивостта на румънското земеделие по отношение на климатичните промени ", съобщи американският посланик.

Други три самолета за засяване на облаци следва да бъдат импортирани в Румъния до 2028 година

Според „ Евронюз “ Румъния губи всяка година към 1000 хектара обработваема повърхност поради сушата. Липсата на вода е един от огромните проблеми за румънското земеделие, сигнализират специалистите. 

Още преди две години румънските управляващи тестваха технологията, която донася дъжд по неестествен метод, употребявайки самолети, взети чартърен от България, показва изданието.

„ Аджерпрес “ прецизира, че първият аероплан, предопределен за увеличение на преваляванията в Румъния, е платен от румънската компания " Интервенции активе ън атмосфера " (Активна интервенция в атмосферата, IAA) посредством специфична румънско-американска стратегия, а събитието е било маркирано на 1 ноември на Международното летище " Хенри Коанда " в Букурещ.

Директорът на компанията Емил Сърбу съобщи, че този аероплан е първият и единственият в Румъния, който основава промени в атмосферата и е оборудван с най-съвременна технология. Той посочи, че самолетът - втора ръка - е коствал 5 милиона $ и е платен с банков заем.

На въпрос дали Министерството на земеделието е посочило интерес към този аероплан, Сърбу отговори: " Мисля, че и Министерството на земеделието е заинтригувано, мисля, че и фермерите са заинтригувани и ние сме единствените, които могат да създадат нещо против явленията на неприятното време, ние сме единствените, които можем да се борим с опустиняването, с наводненията ". 

Сърбу посочи, че клиентите на услугата могат да бъдат и частни оператори, само че единствено с утвърждението на Министерството на земеделието, което е наложително в случаи на сходен тип интервенции. 

" Нашите услуги значат, че ние предлагаме опцията да има дъжд, да се борим с градушката. Това са услугите. Най-добре е да работим превантивно и да се борим със сушата посредством предизвикателство на превалявания, да работим овреме за това, а не в последния миг. Договорът се прави за сезон и ние се намесваме колкото пъти е належащо. Цената е най-малко 2 евро на хектар ", показва той.  

Сърбу означи, че в случай че Министерството на земеделието не изиска услугите на IAA, компанията ще потърси контракти с други страни.

" Това е обикновено, в случай че държавното управление не желае да има отбрана против неприятното време, ние сме частна компания и ще би трябвало да намерим друго решение. Давам ви образец: Турция няма система за битка с градушките и за увеличение на преваляванията, в напреднали полемики сме с тях. Италия също няма. Има страни с доста огромно земеделие и обезверено желаят да намерят решение ", споделя той.

По думите му IAA желае да купи още три такива самолета, като ритъмът на идването им в страната ще бъде по един на година. 

Доставянето в Румъния от американската компания Fargo Jet от Северна Дакота на първия аероплан, оборудван и предопределен за увеличение на преваляванията, е още един образец за стратегическото партньорство сред Съединени американски щати и Румъния, съобщи американският дипломат в Букурещ Катлийн Кавалек на събитието при започване на ноември.

От своя страна Йонуц Лучиан Лазар, програмен шеф на Подразделението за битка с градушките във Вранча в границите на IAA, изясни, че самолетите за засяване на облаци употребяват разнообразни дейни субстанции като сребърен йодид, калциев хлорид или натриев хлорид. " Това са субстанции, употребявани необятно в целия свят - било за битка с градушките, било за стимулиране на преваляванията ". Той увери, че тези субстанции не са нездравословни нито за културите, нито за хората. 

" През годините в пробните стратегии, които сме осъществили, сме правили разбори както на почвата, по този начин и на падналата дъждовна вода, а данните от упълномощените европейски лаборатории за околната среда са посочили, че няма стойности над тези, които се намират естествено в почвата. В подтекста на климатичните промени този аероплан е нещо необикновено и неповторимо за Румъния. Много други страни към този момент ползват сходни технологии за стимулиране на преваляванията. Мисля, че самолетът ще има основна роля за продоволствената сигурност, а даже и за националната сигурност на Румъния ", акцентира той. 

Лазар означи, че един аероплан не е задоволителен за покриване на цялата територия на страната, само че по думите му това е единствено началото. Съгласно закон от 2008 година за дейна интервенция в атмосферата е планувана покупката на осем самолета за засяване на облаци, което съгласно него ще бъде задоволително за покриване на цялата територия. " Ние сме измежду дребното страни в Европа, които имат доста положително законодателство за дейна интервенция в атмосферата ", акцентира представителят на IAA.

Той също уточни, че компанията води договаряния и с други страни за потребление на услугите ѝ. 

" Вече имаме съдействия, имаме доста напреднали диалози със прилежащи страни. Италия демонстрира огромен интерес към нашите услуги. Ние към този момент сме си сътрудничили със съседите в България и с сътрудници от Гърция за сходни пробни стратегии, имали сме обмяна на опит с тях. Те реализират сходни задачи от години, а в идващия интервал следва да приключим някои съглашения със страни партньорки от Европейски Съюз, с цел да изпълним сходни интервенции ", сподели представителят на IAA.

Изданието " Панорама " отбелязва, че сушата и извънредно високите температури през миналото лято са унищожили културите върху повърхност от към 2 милиона хектара - една четвърт от общата обработваема повърхност в Румъния.

Цитирани от изданието данни на Европейската обсерватория за сушата демонстрират, че през лятото на 2024 година към 70 % от територията на страната са били в " сериозна обстановка ", предава Българска телеграфна агенция.

Новата покупка ще способства значително за избавяне на реколтата в засегнатите от сушата региони,  в това число на култури като пшеницата, рапицата и ечемикът, които са измежду най-силно застрашените от сушата, разяснява изданието " ОбсерваторНюз ".
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР