Чакат се съдбоносни решения от свикания от президента КСНС
Чакат се съдбоносни решения от свикания от президента КСНС.
Започна изключителното съвещание на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС). Той беше призован от президента Румен Радев поради ескалацията на спора в Близкия Изток след елеминирането на дългогодишния водач на ислямската формация „ Хизбула “ Хасан Насрала.
За последно КСНС заседава на 15 февруари 2022 година – малко преди началото на съветското настъпление в Украйна.
Както постоянно и този път съвещанието се организира при закрити врата.
В него се включиха ръководителят на Народното събрание Рая Назарян, служебният министър председател Димитър Главчев, Бойко Борисов от ГЕРБ-СДС, Атанас Атанасов от ПП-ДБ, Костадин Костадинов от „ Възраждане “, Атанас Зафиров от Българска социалистическа партия, Йордан Цонев от Движение за права и свободи и Тошко Йорданов от Има Такъв Народ. Участват също представители на министерства и службите за сигурност.
Очаква се КСНС да направи оценка на обстановката след началото на сухопътната интервенция на Израел на територията на Ливан и ракетното нахлуване на Иран над Израел.
Вчера крилото на Ахмед Доган в Движение за права и свободи настоя за отсрочване на изборите. Оплака се от целенасочени политически репресии. В пряк зов към Радев те желаеха да се повдигне въпроса на КСНС. Не е ясно дали предлагането обаче ще бъде разисквано поради това, че в съвещанието не проличава да има представител, непосредствен на почетния водач на Движение за права и свободи Ахмед Доган. На него участва единствено Йордан Цонев, който обаче е от лагера на ДПС-Пеевски.
Основният въпрос обаче остава рискът от разширение на войната в Близкия Изток. Оценката на държавното управление след свикания от премиера Главчев Съвет по сигурността беше, че няма непосредствена опасност за сигурността на страната.
Още вести четете в: България, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News„ Това, което би трябвало да следим и това, което вършим всекидневно и със службите за сигурност, и с държавното управление, е оценка на ситуацията. И оценката на риска за нас е въпреки всичко вероятността от повишение на миграционния напън към България, а също като виждаме голямата разлика във военния капацитет на „ Хизбула “, приказвам като въоръжение, като организация против една от най-високотехнологичните армии в света. Като резултат следим и може да се чака отговор с асиметрични средства, т.е. с терористични офанзиви. Това е, за което сега в действителност поставяме извънредно внимание “, разгласи президентът Радев.