Брутното богатство на домакинствата в България за първи път надхвърля

...
Брутното богатство на домакинствата в България за първи път надхвърля
Коментари Харесай

Богатството на домакинствата в България надхвърля 1 трилион лева

Брутното благосъстояние на семействата в България за първи път надвишава 1 трилион лв. към края на 2024 година, достигайки 1.00052 трилиона лева В номинално изражение това се равнява на съвсем пет пъти размера на брутния вътрешен артикул (БВП) на страната, или 493% от Брутният вътрешен продукт.

На човек от популацията се падат приблизително по 155 424 лева, а на едно домакинство – по 349 135 лева За същата година общото брутно благосъстояние на семействата се е нараснало със 113 милиарда лв., което съставлява растеж от 12.7%. Само цената на жилищата е повишена с 95.5 милиарда лева, или с 15.7% по отношение на миналата година.
Всички тези данни са част от, показан във вторник от икономиста от ЕКИП ( " Експертен клуб за стопанска система и политика " ) Стоян Панчев и капиталовият специалист и изпълнителен шеф на TAVEX Макс Баклаян. Индексът е част от самодейността " Как икономисват българите ".
Индексът комбинира всички типове финансово благосъстояние с нова методология за оценка на недвижимите парцели, целяща да отрази по-точно действителната икономическа стойност на активите, притежавани от българските жители. Началната стойност на Индекса е 100 пункта в 2015 година, като неговата брутна стойност доближава 262 пункта в края на 2024 година

В дълготраен проект, за интервала сред 2015 и 2024 година, се регистрира забележителен растеж в насъбраното благосъстояние. Общото брутно благосъстояние на семействата се е нараснало с 618 милиарда лв., което съставлява 2.7-кратно повишаване. Стойността на жилищния фонд е повишена с 446 милиарда лева или 174%, до момента в който брутното финансово благосъстояние се е нараснало със 172 милиарда лева, което е растеж от 138%. При изваждане на пасивите, чистият растеж във финансовото благосъстояние възлиза на 138 милиарда лева

" Проучването прави значими заключения по отношение на структурата на благосъстоянието в страната. Около 70% от него са съсредоточени в недвижими парцели, до момента в който едвам 1.1% се падат на вложения в други активи. Това акцентира сериозен капацитет за развиване на капиталовата просвета у нас. Същевременно, предишно проучване от същата акция демонстрира, че единствено 22% от българите имат навика да икономисват, а едвам 6% от тях влагат, което значи, че едвам 1.3% от популацията интензивно взе участие на капиталовите пазари ", показа Макс Баклаян.

Експертите обърнаха внимание и на обстоятелството, че след 2021 година инфлационните процеси стартират доста да въздействат върху действителната стойност на насъбраното благосъстояние, като номиналните стойности все по-слабо отразяват покупателната дарба на активите. " Допълнително, преобладаващата тежест на недвижимите парцели в портфейлите на семействата съставлява евентуален риск за финансовата непоклатимост при повтаряне на сюжети, сходни на рецесията от 2008 година ", добави Стоян Панчев.

Представянето на новия показател бележи значима стъпка към по-задълбочено схващане на икономическото положение на семействата и слага основата за публичен спор по отношение на потребността от по-добро ръководство на персоналните финанси.
Източник: mediapool.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР