Бившият министър на здравеопазването проф. Асена Сербезова осъди прокуратурата да

...
Бившият министър на здравеопазването проф. Асена Сербезова осъди прокуратурата да
Коментари Харесай

Бившата здравна министърка Асена Сербезова осъди прокуратурата за 50 хил. лв.

Бившият министър на опазването на здравето проф. Асена Сербезова осъди прокуратурата да ѝ заплати обезщетение от 50 000 лв. поради воденото против нея дело за всяване на паника по време на пандемията от ковид, оповестява правният уебсайт „ Лекс ".
Прочетете още
В началото на пандемията имаше всеобщо презапасяване с медикаменти и през април 2020 година Сербезова, която тогава оглавяваше Българския фармацевтичен съюз, предизвести в серия изявленията, че това може да докара до проблеми със снабдяването. Предупреждението ѝ обаче докара само до обвиняване против нея по член 326 от Наказателния кодекс, който планува до 2 години затвор за този, който предава по радио, телефон или по различен метод погрешни повиквания или заблуждаващи знаци за помощ, акцидент или паника.

Делото беше импортирано в съда с предложение Сербезова да бъде освободена от наказателна отговорност, само че година по-късно тя беше дефинитивно оправдана, като съдът уточни, че с държанието си Сербезова освен не е всяла суматоха, а е била потребна на обществото.

През 2022 година проф. Сербезова заведе иск против прокуратурата за 70 000 лв., а в края на предходната година Софийският градски съд (СГС) ѝ присъди обезщетение от 30 000 лв.. Както тя, по този начин и прокуратурата апелираха решението, като държавното обвиняване настояваше за обезщетение от единствено 5000 лв..

Преди дни обаче Софийският апелативен съд (САС) реши, че нанесените неимуществени вреди на Сербезова са доста по-големи и осъди прокуратурата да ѝ заплати 50 000 лв..

Според правосъдния състав с ръководител и докладчик Анелия Маркова, градският съд не е отчел тежестта на едно нелегално обвиняване, когато то е против човек, който се занимава с лекарствена политика. Преди да стане ръководител на Българския фармацевтичен съюз, Асена Сербезова е била шеф на Изпълнителната организация по медикаментите, а по същото време е била и координатор за България на Световната здравна организация. През 2021 година тя беше и здравен министър в държавното управление на Кирил Петков.

„ Първоинстанционният съд не е отчел, че по общо предписание противозаконното обвиняване на разположение, упражняващо специалност като ищцовата в осъществяване на закононарушение има по-силно отрицателно отражение върху неимуществената му сфера, в този смисъл търпените от ищцата отрицателни последствия от това нелегално обвиняване не са нормални ", се споделя в решението на апелативния съд.

В него е подчертано и на оповестеното от прокуратурата известие за повдигнатото обвиняване, в което се споделя, че Сербезова е упрекната в закононарушение с висока социална заплаха, като тя твърди, че в него се внушавало, че действието е потвърдено, а най-после делото в съда даже беше за административно нарушаване.
 
По този мотив тя твърди, че дейностите на прокуратурата са уязвили професионалното и персоналното ѝ достолепие и нейния престиж „ излагайки я пред необятната общност, в това число и посредством светкавичното издание на позорящия факт за повдигнатото обвиняване в закононарушение с висока степен на социална заплаха ". Освен това, всичко това ѝ се е случило директно преди сватбата ѝ, което наложило спомагателни старания от нейна страна и психическо напъване, с цел да не разреши протичащото да я помрачи. Заради обвиняването спряла да написа и научни изявления.

По делото е било признато умозаключение на съдебно-психиатрична експертиза, съгласно което неочакваната поредност от правосъдни процедури и обвинявания са довели Сербезова до фрустрация, меланхолия, бодърствуване, отчуждаване от обществото и околните, възприятието на омерзеност и срив в имунитета. Показания е дал и брачният партньор ѝ, който свидетелства, че по това време тя нямала предпочитание за нищо, била смачкана, прекъснала другарство с част от приятелите, родителите ѝ разбрали от медиите за повдигнатото обвиняване, а татко ѝ получил микроинсулт.

Апелативният съд написа в решението си, че наказателното дело против Сербезова е преобразувано в административно едвам след интервенция на съда, а преди този момент прокуратурата фактически е съобщила, че става дума за закононарушение с висока социална заплаха и ѝ наложила гаранция от 20 000 лв., от която Сербезова изпаднала в смут.

„ През този интервал беше впрегната цялата държавна машина и нямаше инспекция, която да не беше спусната, с цел да я ревизират – АДФИ, КПКОНПИ, Национална агенция за приходите и други ", споделя брачният партньор и, като показва, че тя е била проверявана и на персонално съображение, и като ръководител на Българския фармацевтичен съюз.

Съдът регистрира и осъществената на Сербезова насилствена полицейска регистрация, при която била третирана като нарушител. За това САС приема, че компенсацията от 30 000 лв., присъдено от първата инстанция, не е заслужено и осъжда прокуратурата да ѝ заплати 50 000 лв..

Решението не е дефинитивно и може да бъде обжалвано пред Върховния касационен съд.
Източник: trafficnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР