БГНЕС Темата за мръсния въздух все повече присъства в медийното пространство

...
БГНЕС
Темата за мръсния въздух все повече присъства в медийното пространство
Коментари Харесай

Българин изработи мрежа, която не допуска мръсен въздух у дома

 БГНЕС Темата за мръсния въздух от ден на ден участва в медийното пространство и сред хората, и се обрисува като сериозен проблем, който с години остава неуреден.

Именно той става причина общественият бизнесмен Борис Колев да стартира да търси вид по какъв начин може да спре навлизането на рисковите за здравето частици вкъщи. След дълги проучвания, изследвания и разбори, траяли към 2 години се ражда Airate – специфична мрежа, която не пропуща частици с величина над 0.3 микрона и се поставя като комарник или на прозореца.

Пред БГНЕС Колев показа, че с последната си концепция се грижи за чистотата на въздуха в затворени пространства, защото на открито няма какво да направи и там може да се носи маска за фини прахови частици.

" Вкъщи до момента единственото решение беше да си купиш пречиствател. Той е положително решение, само че казусът е, че като тръгнеш да проветряваш, резултатът му понижава, тъй като влиза замърсен въздух “, изясни предприемачът и добави, че съществено предизвикателство било да се откри вид, в който мрежата да е задоволително плътна, с цел да спре нездравословните частици, само че да пропуща кислорода.

Колев посочи, че в този случай хепа филтърът не прави работа, защото му е належащо съществено налягане, с цел да може да премине въздуха.

" След много изследвания дружно с сътрудници от Чехия успяхме да създадем тази мрежа. Тя се създава в завод за нанофибри в Бърно. Мрежата стопира частици от 0,3 микрона нагоре, като най-вредните от 2,5 и 10 микрона ги стопира на над 89%. През май мрежата е сертифицирана в института TUV “, уточни той.

Попитан дали не е могло да се реализира 100% резултат, Колев сподели, че е допустимо, само че следователно мрежата би трябвало да бъде още по-плътна и няма да пропуща въздуха, което в тази ситуация е проблем.

Предприемачът заяви, че към този момент одобряват поръчки и квадратен метър от мрежата коства 88 лева

" С времето се надявам да може да я произвеждаме и в Източна Европа и цената й да падне. В момента машината, която я създава е единствено една “, добави Колев и разяснява, че са се обърнали към производителите на комарници и дограми с покана за партньорство.

" Ние не произвеждаме рамки и по тази причина търсим сътрудници които вършат дограми, комарници, които вместо елементарната пластмасова мрежа да поставят тази, най-малко в градовете, където е много нечист въздуха “, изясни той.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР