Българският национален отбор по футбол изживя една от най-срамните вечери

...

Няма светлина! Погребана е под 6 гола и тонове срам

Българският народен тим по футбол изживя една от най-срамните вечери в своята история, откакто не просто беше победен от Англия с 0:6 посред София, а това се случи в мач, който на два пъти беше преустановяван поради расистки обиди против играчите на противника. Под управлението на Красимир Балъков "трикольорите " записаха най-тежката си домакинска загуба въобще в историята и към момента чакат първия си гол.

Пълен срам! Засрамете се!

Вече в 11 следващи мача отборът ни не познава усета на успеха, до момента в който за Англия се оформяме като извънредно комфортен противник. В 12 срещи (8 победи и 4 равенства) против нашия отбор островитяните не познават усета на провалянето, като сходни серии те имат единствено против Финландия и Турция.

Колкото резултатът беше посрамващ, толкоз бе и държанието на солидна част от почитателите по трибуните, които изключително през първото полувреме демонстрираха крайни прояви на расистко държание. Основни цели в това отношение бяха бранителят Тайрън Мингс и нападателите Маркъс Ращфорд и Рахийм Стърлинг, които бяха измежду голмайсторите.

Срещата доста бързо стартира да сбъдва най-лошите ни кошмари. След единствено 7 минути игра Англия поведе в резултата след брилянтна солова акция на Маркъс Рашфорд отляво. Баркли прихвана зле изчистената от Пашов топка и просто я чукна към своя съиграч. Нападателят на Манчестър Юнайтед мина около Десподов и се устреми към аутлинията, където с лъжливо замахване прати Пашов на тревата. После Рашфорд я бутна във вътрешността и от доста изострен ъгъл изстреля истински трасиращ патрон в близкия горен ъгъл на Пламен Илиев – 0:1.

Четири минути по-късно родните национали сътвориха единствения си футболен миг за откриващите 45 минути. Георги Костадинов стигна първи до противоречива топка в половината на противника, след което той подаде към Ивелин Попов. Капитанът взе най-вярното решение, като нанесе добре ориентиран шут от 21-22 метра, довел до ефектно избавяне от Пикфорд.

Девет минути след тази обстановка обаче мачът стартира да излиза отвън нашия обхват. Гостите изплетоха композиция като че ли взета от учебниците по футбол. Хари Кейн и Стърлинг матираха привидно компактно подредения ни предпазен блок с едно двойно подаване, което изведе последния напълно самичък против Пламен Илиев. Асът на Манчестър Сити отигра без капка нарцисизъм и сервира на празна врата за Рос Баркли – 0:2.

В 27-ата минута пристигна първото спиране на мача поради расистко държание, като сигналът пристигна от дебютиращия за „ трите лъва” Тайрън Мингс. Протоколът на УЕФА в такива случаи беше спазен и дикторът на стадиона насочи предизвестие до почитателите да преустановят дискриминационните викания.

Абсолютно в жанр показно Англия ни наказа за срамната демонстрация с трети гол малко след подновяването на играта. В 32-ата минута Хари Кейн се изтегли към десния фланг, с цел да получи от Трипиър. Последва центриране към зоната пред вратарското поле, а откакто никой не наблюдава включването на Баркли от дълбочина за него беше напълно елементарно да разстреля вратаря – 0:3.

Към края на първото полувреме, към 43-ата минута, пристигна и второто спиране на играта, като този път реферите чуха обиди от трибуните на расистка основа. Потърпевшите този път бяха Мингс и Рашфорд, а по време на паузата стотина почитатели от бранш Б напуснаха стадиона.

Логично първото полувреме получи 6 минути продължение, в които Англия заби четвъртия гвоздей. Подредбата ни при контраатаката на противника нямаше никакъв смисъл, защото позволихме без никаква опозиция Хари Кейн да пробяга 30-40 метра с топка в крайници, преди да разпредели надясно за Трипиър. Доскорошният му съотборник в Тотнъм с допустимо най-лесния пас го откри назад в пеналта, а Кейн пусна за Стърлинг, с цел да може последният да вкара на празна врата – 0:4.

На почивката селекционерът Красимир Балъков направи опит да промени нещо, заменяйки невидимия Сърмов с Божидар Краев, но единственият резултат от това бе, че Англия стартира да преодолява халфовата ни линия съвсем без старания. В първия четвърт час Пламен Илиев беше водещата фигура и напълно безусловно единствена бариера пред гола за британските нападатели. Стражът на Лудогорец имаше серия вдъхновяващи намеси, които по никакъв метод не повдигнаха тонуса на „ трикольорите”. Националите продължиха да работят инертно и разпокъсано, без никакъв детайл на екипност в играта си, а резултатът не закъсня.

В 69-ата минута Хари Кейн се изтегли по-назад и получи топката в зоната пред отбраната, а нашето защитно каре съвсем под паника стартира да отстъпва. Това разреши на тарана с брилянтен пас по трева да откри Стърлинг самичък против вратаря Илиев – 0:5.

Пет минути преди края най-сетне и Кейн прибави името си измежду голмайсторите. Георги Костадинов загуби топката в личната половина, а нападателят я пое и с детска пакостливост я прекара през краката на Георги Терзиев. После в подготвително спринт капитанът на „ трите лъва” стигна до вратата и с лекост опъна мрежата за крайното – 0:6.

БЪЛГАРИЯ – АНГЛИЯ 0:6

0:1 Маркъс Рашфорд 7'

0:2 Рос Баркли 20'

0:3 Рос Баркли 32'

0:4 Рахийм Стърлинг 45+3'

0:5 Рахийм Стърлинг 69'

0:6 Хари Кейн 85'

България (4-2-3-1): Пламен Илиев – Георги Пашов, Георги Терзиев, Камен Хаджиев, Петър Занев – Георги Сърмов (46' - Божидар Краев), Георги Костадинов – Кирил Десподов, Ивелин Попов /к/, Вандерсон (76' - Кристиян Малинов) – Исмаил Иса (68' - Галин Иванов);

Селекционер: Красимир Балъков

Англия (4-3-3): Джордан Пикфорд – Киърън Трипиър, Тайрън Мингс, Хари Магуайър, Бен Чилуел – Рос Баркли (73' - Мейсън Маунт), Джордан Хендерсън, Хари Уинкс – Маркъс Рашфорд (76' Калъм Уилсън), Хари Кейн /к/, Рахийм Стърлинг (73' - Джейдън Санчо)