Българските четвъртокласници подобряват резултатите си по математика и природни науки

...
Българските четвъртокласници подобряват резултатите си по математика и природни науки
Коментари Харесай

МОН с важна новина за четвъртокласниците

Българските четвъртокласници усъвършенстват резултатите си по математика и естествени науки съгласно проучването TIMSS , което се организира в 59 страни. Това заяви по време на представянето на интернационалното изследване за 2023 година По математика на българските четвъртокласници са постигнали 530 точки , което е много над междинните за страните 503 точки. По естествени науки децата имат също 530 точки , което още веднъж е доста над междинния за страните 494 точки.

„ Тези резултати са добра препоръка за просветителната система в началните класове и ни дават насочна точка да работим в посока на това да ги запазим и през идващите стадии на образование “ , сподели министър Цоков.

Той акцентира, че позитивната просветителна и фамилна среда са извънредно значими за положителните достижения на учениците и това се потвърждава и от данните в проучването.

Постиженията на българските възпитаници по математика са близки до тези на техните връстници от Нидерландия (537 т.), Латвия (534 т.), Норвегия (531 т.), Чехия (530 т.), Швеция (530 т.), Финландия (529 т.), Австралия (525 т.), Германия (524 т.), Дания (524 т.) Сегашният резултат е най-високият за България, от включването й в проучването през 2015г. Тогава четвъртокласниците са постигнали приблизително 524т., а през 2019 резултатът им е 515 т.

По естествени науки децата още веднъж имат по-висок резултат спрямо 2019 година (521 т.) и съпоставим с този през 2015г. (536 т.)

Резултатът на България демонстрира, че няма статистически значима разлика в достиженията по естествени науки на българските четвъртокласници и тези от Литва (537 т.), Швеция (533 т.), Съединени американски щати (532 т.), Ирландия (532 т.), Норвегия (530 т.), Румъния, Чехия, Словения и Латвия (526 т.), Унгария (524 т.), Дания (522 т.), Канада (521 т.) и Словакия (521 т.).

„ Важен фактор за положителното показване на българските четвъртокласници е образователното наличие в начален стадий “ , акцентира проф. Цоков.

Той уточни, че по естествени науки то е интегрално, а по математика с повече на практика задания . По думите му, с цел да се запазят тези резултати и през идващите стадии е належащо да се промени образователното наличие, като се структурира по нов метод и се заложи повече на проектно-базираното образование.

Изследването TIMSS се организира на всеки 4 години от 1995 година насам , а България взе участие за трети следващ път. Проучването в България обгръща 4103 възпитаници от 153 учебни заведения в страната, както и техните 232 учители и родителите на 4073 от тях.

TIMSS употребява интернационалните сравнителни нива, като разделя качествата на учениците по отношение на четири точки от скалата на достиженията им , наречени интернационалните сравнителни нива на качествата: напреднало (625 точки); високо (550 точки); приблизително (475 точки); ниско (400 точки). Напредналото ниво включва компетентности, които не са обхванати или са едва обхванати от образователното наличие до и за съответния клас и се чака единствено дребна част от учениците да го доближат. Високото ниво (550 точки) е това, което множеството възпитаници би трябвало да са достигнали, а ниското (400 точки) е това, което всички възпитаници би трябвало да са минали.

Според данните през 2023 година съвсем половината от българските четвъртокласници доближават високото ниво на качествата по математика (45%) и по естествени науки (48%) , а 14% и 17% имат качества над напредналото ниво надлежно по математика и по естествени науки.

Според проучването просветителните благоприятни условия в фамилията са факторът, който има максимален резултат върху резултатите на българските четвъртокласници. Разликата в достиженията на българските възпитаници, които имат доста просветителни благоприятни условия в фамилията (34% от учениците) и тези, които имат малко просветителни благоприятни условия в фамилията (27% от учениците), е 147 точки по естествени науки и 122 точки по математика.

Компонентите, които построяват скалата на просветителните благоприятни условия в фамилията, са броят на книгите и детските книги вкъщи, образованието и професионалната претовареност на родителите . От проучването излиза наяве, че фамилиите на учениците, които имат по-добри достижения, имат повече от 25 книги вкъщи, най-малко 25 детски книжки и най-малко един от родителите има висше обучение.

ГДБОП разкри най-големия боеприпас от противозаконни оръжия у нас

Източник: iskra.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР