Българската надежда в Световния шампионат по мотокрос Петър Петров (Honda)

...

Мотокрос: над 5000 наблюдаваха квалификациите на Гран При България, днес е кулминацията

Българската вяра в Световния шампионат по мотокрос Петър Петров (Honda) се подреди на 14-а позиция в квалификациите на клас MXGP за Grand Prix Bulgaria. Надпреварата, която е 17-и кръг от шампионата на планетата в зрелищната дисциплинираност, се завърна с цялостна мощ на мото-полигон " Горна Росица " в Севлиево, а над 5000 фенове, които заляха трасе №1 в света, потвърдиха за следващ път, че интерес към този спорт у нас има и той въобще не е дребен. При отличната организация от страна на Българската федерация по мотоциклетизъм и промоутърите на международния шампионат Youthstream, през вчерашния ден се състояха свободните тренировки и квалификациите в класовете MXGP, MX2, EMX250 и EMX300, както и първите маншове в последните два класа. Стартовият лист включва 93-ма състезатели от 33 страни.

В клас ЕМХ300 най-бърза обиколка за 1:58.072 минути записа чехът Васлав Ковар (Gas gas). Първият спортен манш по-късно обаче бе извоюван от Майк Крас от Холандия с КТМ за общо време 29:59.371 минути, следван от Брад Андерсън (Великобритания, КТМ) със 7.259 секунди пасив. Ерик Уилемс от Белгия с КТМ стана трети с 19.755 секунди разлика, а Ковар остана четвърти.

Трима българи излязоха на стартовата решетка за квалификацията на клас ЕМХ250 . Майкъл Иванов (КТМ), Николай Малинов (KTM) и Станислав Цеклеов (КТМ) се разписаха надлежно с 5-о, 19-о и 23-о място. Най-добра обиколка записва Брайън Стрюбърт (Kawasaki) – 1:53.589 минути, който малко по-късно завоюва и първият спортен манш в тази категория с общо време 29:38.030 минути. Втори, на 7.656 секунди, остана Матис Байсраме от Франция с Honda, следван от сънародникът му Том Виале (KTM) с разлика 11.360 секунди.

Българската вяра Майкъл Иванов подвигна на крайници публиката в EMX250, като излезе пети на старта и с сполучлива офанзива против водача на КТМ Джанлука Факети в 7-ата обиколка, излезе четвърти. 3 обиколки преди края обаче троянският водач падна, отстъпи позицията на Факети и в последна сметка добави топ 5.

Битките в клас MX2 започнаха още от квалификацията. Хорхе Прадо (KTM) поведе без изненада групата в 20-минутната плюс 2 обиколки сесия и усили преднината си с над 3.5 секунди. Американецът Томас Ковингтън стартира да понижава бързо разликата, като малко преди финала на квалификацията се възползва съвършено от неточност на испанеца и финишира първи с 2.615 секунди преднина.

Дебют в клас МХ2 на международния шампионат по мотокрос направи българският играч Алекс Димитров (КТМ), който се класира на 22-о място.

Страхотното показване на Джефри Херлингс (KTM) в клас MXGP в първия ден на Grand Prix Bulgaria 2018 не изненада никого. Холандският играч поведе още от старта пред Тим Гайзер (HRC Honda) и състезателя на Monster Energy Kawasaki Клемент Дисал. Победителят в предходната подготовка в Швейцария Антонио Кайроли (Red Bull KTM Factory Racing) приключи четвърти стартовата обиколка, следван от Ромейн Фебре (Monster Energy Yamaha Factory MXGP). Отпред Херлингс и Гайзер се движеха съвсем един до различен в първите няколко обиколки, преди холандецът да стартира да натрупва преднина. На обиколка №6 Кайроли " сдаде " четвъртата позиция на Фебре и остана откъм гърба на 5-о място, до момента в който французинът изпусна Десал за 3-ото.

Така Херлингс победи без проблем в квалификацията на клас MXGP, пресичайки финала за общо време 7:33.603 минути. Втори, на 1.672 секунди се подреди Тим Гайзер (Словения, Honda), а на третата позиция се класира Клемент Десал (Белгия, Kawasaki).

Според програмата, спортният ден през днешния ден започва още в 09:20 часа със втория манш в клас EMX300. Първият манш на клас MX2 e от 13:05 часа.