Румен Гълъбинов: Ситуацията с еврото напомня на 1997 г.
България се намира в обстановка все едно още веднъж е 1997 година , когато остарелият лев беше заменен с новия и тогава на хората им трябваше информационна акция по какъв начин ще наподобяват новите банкноти, какви са и какъв е дизайнът им, разяснява икономистът за „ News.bg “. Според него всичко се повтаря като сменяме лв. с еврото, макар че на еврото на кирилица написа „ евро “.
На 12 май президентът внесе в Народното събрание формалния въпрос, който предлага да бъде подложен на народен референдум: „ Съгласни ли сте България да вкара единната европейска валута „ евро “ през 2026 година? “ Икономистът счита, че въпреки и президентът да твърди, че предлага такова допитване , без самичък да е срещу европейската валута, всъщност той слага под заплаха опцията страната ни да влезе в еврозоната през 2026 година
България извършва критериите за приемане в еврозоната, както са заложени през 2020 година, безапелационен е Гълъбинов. Той регистрира, че в страната има относително ниска безработица и прибавя: „ Това, което ни потвърждава като опция, че сме се конвергирали, че България си усилва брутния вътрешен артикул /БВП/ с двоен растеж, който изпреварва други държави-членки на Европейския съюз. “
Действията на президента Румен Радев може да доведат до по-лош резултат върху конвергентния отчет , предвижда Гълъбинов, само че добави, че все пак е оптимист за отчета, тъй като Европейската централна банка гледала благосклонно на България.
Гълъбинов показа, че е добър знак залагащите се сега организационни, механически и административни регулации по въвеждане на еврото, включително и във второто полугодие да има цени по едно и също време в евро и в лв. .
Експертът предложи да има осведомителни акции през електронните медии, малкия екран и с хартиени материали. По думите му първото зареждане с евробанкноти би трябвало да бъде на 1 януари 2026 г .
Присъединете се към нашия
Хиляди се отхвърлят от втора пенсия – за какво хората избират единствено държавната?
