Как победата на Тръмп може да отвори пред Радев пътя към властта
Автор за " Гласове ": Диана Хусеин, експерт по обществени връзки и интернационален анализатор
От няколко избора насам шаманите на българската политика, тези 10 индивида, които всеки ден са в тв приемника, по едно и също време заплашват от и бабуват на бъдеща президентска партия. Поне от три предварителни вота насам, затаяваме мирис и започваме да се оглеждаме в очакване на новия план. Междувременно политическият хайлайф се оплита в личните си интриги и надменност, а гнева на жителите се натрупа ли натрупа. Стигнал е до степента, в която, в случай че Радев скочи, ще сътвори такава вълна, че ще опустоши всички. Но президентът все по този начин не се взема решение и изчаква може би по-добри времена, в които планетите са подредени в неговата композиция. 2025 година се обрисува да бъде точно такава.
Съратниците на Румен Радев в Европейски Съюз
В Европейски Съюз Румен Радев се нарежда в групата на водачите скептични към възможна победа на Украйна. Не един път е изразявал мнение, че снабдяването на Киев с оръжия единствено ще удължи мъката на войната и ще усили жертвите. Винаги е призовавал да се даде преимущество на дипломацията и мирни договаряния. Знаково беше изключителното съвещание на Европейския съвет през февруари 2023 година Тогава украинският президент Володимир Зеленски се срещна с европейските водачи, които бяха разпределени в групи представящи другите крила в Европейски Съюз във връзка с войната. В сесията, в която взе участие Радев компания му правеха ръководителите на Австрия, Гърция, Словения, Унгария и Хърватия. Държави известни с консервативните си възгледи за по-решителни наказания против Русия и военната помощ за Украйна.
Малко по-късно съдружното държавно управление на ГЕРБ и ПП-ДБ беше реалност, а измененията в конституцията мощно ограничаващи пълномощията на президента над служебното държавно управление бяха прокарани преди края на годината. Радев имаше един потребен ход - да изчака по-добри времена и ето, че те май пристигнаха.
Сянката на Тръмп и политическата рецесия у нас
Обратно на изказванията, че водачът на ГЕРБ Бойко Борисов изчаква изборите в Съединени американски щати да минат преди да предприеме дейности за сформиране на държавно управление, в действителност успеха на Доналд Тръмп може да се окаже определяща за възможната поява на президентска партия.
Натискът на администрацията на президента Джо Байдън България да се нарежда измежду ястребите в Европейски Съюз беше явен и причина за конституционните промени. Доналд Тръмп неведнъж се разгласи за преустановяване на войната в Украйна. Затова с идването му на власт може да се допусна, че Вашингтон внезапно ще разхлаби захвата си над България по този въпрос. А Румен Радев се оказва в групата на новобранците водена от Орбан, който през днешния ден се сочи най-верния съдружник на Тръмп в Европа.
Пътят е начертан, има ли уловки?
Президентът Румен Радев е на път да си върне пълномощията откакто идните дни нови трима конституционни съдии (двама посочени от него и един от ВКС) ще стъпят в служба. Очаква незабавно по-късно той да насочи ново запитване по отношение на противоконституционността на признатите с гласовете на ГЕРБ, ПП-ДБ и Движение за права и свободи промени в Конституцията, които на процедура лишиха властта на президента над служебното държавно управление. Освен това от ден на ден партии оферират Народното събрание да гласоподава анулация на противоречивите промени и връщане на остарелия ред за сформиране на служебно държавно управление.
Следва да се означи, че през последната година Радев дава повече пространство за изява на вицепрезидента Илияна Йотова. Постепенно тя усили политическите си изяви. Като очевидно отстъпва от нормалната си лексика, присъща за европейските институции и минава към по-персонализирани изявления.
Както при сглобката, по този начин и в този момент служебно държавно управление на Радев може да катализира напъните за основаване на постоянно държавно управление в границите на 51-то Народно заседание. Но това е прекомерно огромен риск изключително за дребните партии, които надали ще се жертват и на едни последващи избори да не преминат 4% преграда. Така 8-те предварителни избори се обрисува да бъдат най-рано през март.
За президентския план скачането в изборите в придвижване крие голям брой опасности от подводни камъни, които могат да нанесат съществени вреди поради нежното публично доверие. Изграждането на партия и сполучливото й одобряване на политическата сцена изисква сериозна поддръжка и организационна база, за което е нужно повече от три месеца. Възможно е обаче възможната партия на Радев да се появи след 8-те предварителни избори, когато е възстановил въздействието си в изпълнителната власт посредством длъжностен кабинет под негов надзор.