Американският инвестиционен гигант BlackRock предизвика геополитическа буря, след като поведе

...
Американският инвестиционен гигант BlackRock предизвика геополитическа буря, след като поведе
Коментари Харесай

Сделката за Панамския канал зарадва САЩ, но изглежда е раздразнила силно Китай

Американският капиталов колос BlackRock провокира геополитическа стихия, откакто поведе консорциум за придобиване на стратегически пристанища от двете страни на Панамския канал. Сделката за 22.8 милиарда $, съгласно Wall Street Journal, е осъществена без авансово утвърждение от китайските управляващи - и това не се е харесало в Пекин.

Контролът върху тези обекти до момента беше в ръцете на хонконгския конгломерат CK Hutchison, ръководен от семейството на 96-годишния милиардер Ли Ка-Шин - легенда в бизнес средите, именуван " Супермен ".

Пекин се ядосва, Вашингтон приветства

Според медийни изявления, в това число и в китайския вестник Ta Kung Pao, в Пекин са били изключително ядосани, че договорката е осъществена без тяхното познание, в случай че са възнамерявали да употребяват пристанищата като коз в диалозите с администрацията на Доналд Тръмп. Там даже се приказва за " изменничество на националния интерес " в името на облагата.

Изказванията на президента Тръмп единствено наляха масло в огъня. В речта си пред Конгреса той съобщи, че " ще си върнем Панамския канал ". А изпълнителният шеф на BlackRock - Лари Финк - удостовери, че се е свързал непосредствено с Белия дом, с цел да предложи договорка, която да избегне потребността от наложително лишаване.
 BlackRock купува две пристанища на Панамския канал за $23 милиарда
BlackRock купува две пристанища на Панамския канал за $23 милиарда

Пристанищата на Балбоа и Кристобал от двата края на канала минават в американски ръце от компанията в Хонконг CK Hutchison

Какво в действителност купува BlackRock?

Сделката надалеч не се изчерпва с Панама. Тя обгръща 43 пристанища в 23 страни, в това число шест по протежението на Суецкия канал. Финк даже описа с подигравка по какъв начин децата му го попитали дали са " купили Панамския канал " - " Не, единствено два врата от него, които съставляват едвам 4% от цената на договорката ", споделя той.

Сделката е резултат от партньорството сред BlackRock и добития от нея предходната година инфраструктурен колос Global Infrastructure Partners (GIP). Заедно те образуват звено с упоритости да господства в световния портфейл от логистични активи. Ако завърши договорката, BlackRock ще има над 100 пристанища в света, като предстоящата възвръщаемост е 15-16%.

Заплахата от китайска обсада

Сделката към момента не е дефинитивно подписана - това би трябвало да се случи до 2 април. Китайските управляващи обаче към този момент преглеждат договорката за евентуални опасности, в това число проблеми със сигурността и антимонополното законодателство. Според анализатори, в случай че тя бъде блокирана, това може да навреди на репутацията на новосъздаденото инфраструктурно поделение на BlackRock.

CK Hutchison, от своя страна, мълчи по въпроса. В последния си финансов доклад компанията признава, че " геополитическото напрежение се е нараснало доста ", а нейният ръководител Виктор Ли - синът на Ли Ка-Шин - предизвести, че 2025 година може да е " нестабилна и непредсказуема " за бизнеса.
Източник: money.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР