Радев се обяви категорично против пращането на български войски в Украйна
Ако си спомняте, огромният въпрос, който показах още с началото на войната в Украйна, е да не се позволява въвличането на България в нея. На фона на разпадащата се световна архитектура за сигурност, този въпрос стои още по-сериозно. Това съобщи пред публицисти президентът Румен Радев.
„ Като висш главнокомандващ съм изрично срещу България да изпраща бойци в Украйна под каквато и да е форма. Очаквам държавното управление и Народното събрание да изразят ясна и еднопосочна позиция “, приключи Радев.
Съединени американски щати желаеха от европейските си съдружници да кажат от какво имат потребност, с цел да вземат участие в споразуменията за сигурност в Украйна, както и да очертаят по какъв начин те виждат трайните гаранции, гласи документ, с който се срещна Ройтерс.
Съединените щати изпратиха на европейските държавни управления набор от въпроси за това какво ще им би трябвало от Съединени американски щати, с цел да обезпечат на Украйна гаранции за сигурност, написа БЛИЦ.
Говорител на Държавния департамент на Съединени американски щати сподели, че Вашингтон „ е дал ясна информация, че чака европейските сътрудници да поемат водеща роля в основаването на трайна рамка за сигурност и чака с неспокойствие техните оферти “.
В понеделник Министерството на защитата ни излезе с публична позиция: „ Решението за изпращане на наши войски в Украйна е извънреден прерогатив на Народното събрание “, се споделя в позицията.
Въпроси за вероятно присъединяване в процеса по гарантиране на сигурността в Украйна са получени както по двустранен път, посредством посолството на Съединени американски щати у нас, по този начин и посредством Постоянната ни делегация в НАТО, се показва в отговора, представен от bTV.
Позицията на България е безапелационна, че Украйна би трябвало да получи ясни и надеждни гаранции за своята сигурност. Следва, несъмнено, да се регистрират както правото на Украйна на върховен избор на договорености в областта на сигурността, по този начин и нуждата от реализиране на консенсус сред съдружниците.
Според МО мирният преговорен развой би трябвало да се основава на кардиналната позиция, че нищо за Украйна не може да се взема решение без Украйна. Украйна би трябвало да вземе решение за изискванията за мир, като се има поради, че справедливият и дълготраен мир е вероятен единствено при ценене на суверенитета, независимостта и териториалната целокупност на страната. Украинският народ има своето законно право да избира свободно личното си бъдеще.
Европейският съюз (ЕС) би трябвало да участва на масата на договарянията, когато се разисква бъдещето на Украйна, защото то непосредствено се отразява върху сигурността и стабилността на самата Европа. България, като съдружник от Източния фланг на НАТО и черноморска страна, ще бъде директно наранена от постигнатите договорености.
Европа е натурален съдружник на Съединени американски щати и би трябвало да бъде равносилен участник в дипломатическите старания за реализиране на мир в Украйна. Ангажиментът на Съединени американски щати за използването на бъдещите мирни договорености за Украйна е належащ и основен фактор за устойчивостта на процеса и за сигурността както на европейския континент, по този начин и в световен мащаб.
От основно значение е Европейски Съюз и НАТО да останат единни в тези сложни времена в поддръжка на Украйна и да показват водачество.
flagman.bg

