Прокурорската колегия на ВСС избра единодушно Валентина Маджарова за административен

...
Прокурорската колегия на ВСС избра единодушно Валентина Маджарова за административен
Коментари Харесай

Валентина Маджарова е новият шеф на Спецпрокуратурата

Прокурорската гилдия на Висш съдебен съвет избра единомислещо Валентина Маджарова за административен началник на Специализираната прокуратура.
Още по тематиката
Досега Маджарова беше заместител на административния началник на Специализираната прокуратура. Тя беше и единствен претендент за поста.

Маджарова получи в своя поддръжка 7 гласа, нямаше дали своят вот срещу.

Маджарова съобщи по време на чуването си пред Висш съдебен съвет, че би подала оставка, в случай че се потвърди нелегално подслушване на политици и протестиращи. Лаконична беше по тематиката за импортирания обвинителен акт против Николай Малинов.

" Благодаря ви за смелостта и стоицизма, които неизбежно проявявате последните дни. Времената са сложни за всички, а за нас са изключително сложни ", обърна се Маджарова към сътрудниците си.

По думите й резултатите в битката с корупцията по високите етажи на властта " не са на това равнище, на което и на нас самите ни се желае ". Маджарова означи, че успеваемостта зависи от нетърпимостта на обществото към корупцията, която съгласно нея е към този момент неоспорим факт, и от работата на КПКОНПИ, структурите на Министерство на вътрешните работи, ДАНС, АДФИ и други контролни органи.

Маджарова сподели още, че пандемията е рефлектирала на работата на Спецпрокуратурата. Като добави, че огромна част от оправдателните присъди, постановени от Спецсъда, са по импортирани актове от други прокуратури.

Като проблем в Спецпрокуратурата Маджарова уточни огромния брой досъдебни производства, чието решение всъщност е забавено от прокурорите. Тя означи, че е въвела мярка, с която това да се промени, като от 147 те са намалели на половина. Други проблеми, съгласно нея, са върнатите каузи и оправдателните присъди.

Валентина Маджарова изнесе статистика за 2020 година по отношение на корупционните закононарушения. Тя уточни, че следените досъдебни производства свързани с корупция са били общо 274, като 86 от тях са формирани през предходната година. Приключени са 73 от тези досъдебни производства, а през 2019 година те са били 39. Решените следствия са 92, което е 56 на 100 повече от 2019 година От тях в съда са били импортирани 17 прокурорски акта за 56 лица. Осъдени са петима души, при един за 2019 година Постановени са две условни присъди и три, които са пробация. От 13 досъдебни производства за истински корупционни закононарушения са импортирани седем в съда за 31 лица.

През 2020 година са следени общо 205 досъдебни производства за закононарушение от длъжностни лица с евентуален корупционен претекст, като през 2019 година те са били 160. По думите на Маджарова тази статистика не приказва за несправяне с корупцията по високите етажи, а е добра основа и старт за завършване на сполучливи следствия.
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР