972 328 българи не могат да си позволят лятна ваканция.

...
972 328 българи не могат да си позволят лятна ваканция.
Коментари Харесай

Близо 1 млн. българи не могат да си позволят почивка

972 328 българи не могат да си разрешат лятна почивка. Това е 71,6% от популацията, демонстрира изследване на Европейската конфедерация на профсъюзите. Работниците с ниски приходи са измежду 35-те милиона от най-бедните европейци, които не могат да си разрешат лятна почивка, заяви КНСБ.

От ЕКП показват, че като цяло почивките са станали по-достъпни през последното десетилетие, само че за огромна част от фамилиите с ниски приходи са към момента разкош. 28% от жителите на Европейски Съюз не могат да си разрешат едноседмична почивка отвън дома си, като 59,5 на 100 от тях са с приходи под прага на беднотия.

Според данните най-лоша е обстановката в Гърция, където 88,9% от хората, живеещи в риск от беднотия, не могат да си разрешат отмора, следвана от Румъния (86,8%), Хърватия (84,7%), Кипър (79,2%) и Словакия (76,1%). В България този % е 71,6 на 100. Италия има максимален брой хора в тази категория със 7 милиона, следвана от Испания (4,7 милиона), Германия (4,3 милиона), Франция (3,6 милиона) и Полша (3,1 милиона). От ЕКП показват, че доста европейци, чийто приход е под 60% от медианната заплата за съответната страна, са безработни или пенсионирани, само че в тази група попадат и милиони нископлатени служащи, изключително тези, които получават законоустановената минимална работна заплата. Минималните заплати слагат служащите в риск от беднотия в най-малко 16 страни -членки на Европейски Съюз, а съгласно Европейската комисия 22 милиона служащи получават по-малко от 60% от медианната заплата за съответната страна, припомнят от конфедерацията. Анализ на данните на Евростат от ЕКП и института ЕTUI демонстрира, че неравенството при почивките сред хората с приход под 60% от медианната заплата и тези с хонорари над този предел се е нараснало в 16 държави-членки през последното десетилетие. Например в Румъния 86,8% от хората, живеещи в риск от беднотия, не могат да си разрешат отмора спрямо 46,7% от работещите с приходи над 60% от медианната заплата.

Тази разлика се е нараснала със 17,1% от 2010 година насам. Най -големите разлики в достъпа до ваканции сред двете групи (с приход под и над медианната заплата) са в: Хърватия (43,2%), Гърция (43%), България (42,4%), Чехия (41,1%), Франция (40,4%) и Румъния (40,1 на сто). Най-голямо нарастване на разделянето се следи в Румъния (+17%), Словакия (+14%) и Хърватия (+13,8%). ЕКП акцентира неравенството във връзка с достъпа до отмора отвън дома на фона на напъните на синдикатите за по-силна инструкция за съответните минимални заплати и групово договаряне. Проектът се чака да бъде прегледан от Европейския парламент през есента. Синдикатите упорстват за въвеждане на „ предел на достолепие “ в европейското законодателство, което ще подсигурява, че минималните заплати по закон в никакъв случай не могат да са по-малко от 60% от националната медианна брутна заплата и 50% от националната междинна брутна работна заплата.

Ако този двоен предел бъде въведен, това ще разреши растеж на заплатите на над 24 милиона души в Европейски Съюз. „ Почивката не би трябвало да бъде разкош за малко на брой. Докато доста служащи се любуват на почивка с другари и семейство, милиони пропущат заради ниското възнаграждение, което получават. Нарастването на неравенството във връзка с почивките демонстрира по какъв начин изгодите от Близо 1 млн. българи не могат да си разрешат отмора Невиждан скок на парцелите в света от 20 година, хората не знаят какво да вършат с парите си КНБ: Дигиталният юан е механически подготвен за трансгранично потребление A1 има най-бързата 5G мрежа в България съгласно Ookla икономическия напредък в Европа през последното десетилетие не се споделят заслужено. Директивата на Европейски Съюз за съответните минимални заплати би трябвало да бъде засилена, с цел да се подсигурява, че заплатите в никакъв случай няма да са толкоз ниски, че да оставят служащите да живеят в беднотия, а груповото договаряне ще се трансформира в рутинна част от заетостта, с цел да се подсигуряват същински обективни заплати за всички “, разяснява зам.-генералният секретар на ЕКП Естер Линч.

/24chasa.bg
Източник: skandal.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР