81,6% смятат, че тировете трябва да плащат по-високи такси, защото

...
81,6% смятат, че тировете трябва да плащат по-високи такси, защото
Коментари Харесай

61% от българите одобряват въвеждането на тол системата

81,6% считат, че тировете би трябвало да заплащат по-високи такси, тъй като амортизират повече пътищата

61% от българите утвърждават въвеждането на тол системата и електронната винетка, 30,9% не могат да преценяват, а 8,1% са срещу. Това демонстрира Национално представително изследване на публичното мнение за новата система на заплащане при прекосяване през републиканската пътна мрежа. То беше осъществено от Exacta Research Group измежду 1500 българи в 98 обитаеми места през февруари - март 2018 година

Според 69,7% от запитаните по-справедливо е тежкотоварните камиони да заплащат за изминато разстояние вместо на база време за прекосяване, както е сега. 56,9% от хората считат, че по този начин пътните произшествия ще намалеят, тъй като водачите на тирове няма да са принудени да бързат. 62,9 % споделят изказванието, че толът ще увеличи приходите и тези пари ще бъдат реинвестирани в пътна инфраструктура и за повишение на сигурността на придвижване. Отчетено е и друго преимущество - 55,8% са уверени, че отчитането на трафика няма да докара до закъснение, защото няма да се слагат бариери по пътищата, а камери ще засичат номерата на колите.

Най-голям % от запитаните - 81,6%, споделят тезата, че транспортните средства, които амортизират повече пътната настилка, би трябвало да заплащат по-високи такси. Сега по данни на Агенция „ Пътна инфраструктура " през 2017 година са продадени 7,5 млн. винетни стикери, което е с 736 147 повече от 2016 година Реализираните доходи са 352 млн. лева или с 25 млн. повече от 2016 година От тях приходите от продажба на винетки за леки коли са близо 249 млн. лева, а 103 млн. лева са от продажбата на винетки за ТИР. Дисбалансът е явен. Оказва се, че в дребна България, където строителството на пътища е национална идея, тези, които разрушават най-вече, заплащат по-малко. В момента да вземем за пример един товарен камион може да премине през страната единствено за 23 лева - това е цената на винетката за едно денонощие. За съпоставяне в Сърбия толкоз се заплаща единствено по новия сектор от автомагистралата от Ниш до Пирот.

Интересни са и отговорите по повод обсега на тола. На въпрос „ Одобрявате ли или не въвеждането на тол системата за тежкотоварните коли отвън автомагистралите ", 53,1% дават отговор с „ да ", 12,9% - с „ не ", а 34% не могат да преценяват. Най-голям % - 28,9 %, смятат, че тировете би трябвало да се движат главно по автомагистрали и първокласни пътища. 28,1% са на мнение, че би трябвало да минават главно по автомагистралите, а 18,3% - по всички пътища от републиканската пътна мрежа.

По отношение размера на таксите максимален е процентът (47,1) на тези, които споделят, че не могат да преценяват какъв брой да се заплаща за километър от МПС над 3,5 т. 21,3% утвърждават такса от 15 ст./км, 18,6% - 20 ст./км, а 13,1% са за цена от 30 ст. на км. Според 39,9% таксите в България би трябвало да бъдат близки до тези в страни като Гърция, Сърбия и Унгария.Анкетата демонстрира и гледната точка на хората по повод изразходването на събраните средства.

Договорът за въвеждане на тол системата беше подписан от Агенция „ Пътна инфраструктура " с интернационалния консорциум „ КАПШ трафик солюшънс " на 15 януари 2018 година Очаква се системата да стартира да носи доходи през 2019 година По предварителни калкулации те ще бъдат минимум три пъти по-големи от сегашните и ще са към 1 милиарда лева годишно.

Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР