800 доброволци, спортисти, деца, ученици, десетки камиони с кубици изгнили

...
800 доброволци, спортисти, деца, ученици, десетки камиони с кубици изгнили
Коментари Харесай

Доброволци за пети път чистиха Лаута, но само с един гол ентусиазъм не става

800 доброволци, спортисти, деца, възпитаници, десетки камиони с кубици изгнили дървета, доста възторг. Мисия Лаута за пети път събра хората, които желаят Пловдив да има огромен и хубав парк. Всеки от тях идва с готовност, потегля си с възприятие за добре свършена работа, само че и с една концепция неудоволетворение. Защото вижда, че след огромната акция, растителността в парка продължава да е в отчайващо положение. Пловдивчани, които постоянно посещават Бунарджика, Младежкия рид, Гребна база, Сахат тепе с паника следят, че положението  и на тези  паркове се утежнява. Растителността съхне, появяват се ендемични типове, които задушават дърветата, изгнилите дънери стоят с години и стават обиталища на дървояди и други вредители, които по-късно атакуват и здравите дървета. Продължителната суша и рисковите температури през лятото постепенно, само че несъмнено убиват зелените пространства. Климатичните промени са факт, който няма по какъв начин да подминем, а скоростта, с която те се случват е повече от притеснителна. Синоптиците са безапелационни, че наклонността ще продължи и през идващите години и всяко последващо лято ще е по-горещо.
Прочетете още
По данни  на община Пловдив приблизително на един гражданин се падат по 11.2 кв.м зеленина.  Но това е по документи. Всъщност действителната цифра е на половина, считат специалисти. Но и двете стойности са доста надалеч от 50- те квадрата на човек, препоръчвани от Световната здравна организация.

Паралелно с това количеството ФПЧ се усилва, пожарите и нерегламентираното изгаряне на боклуци не престават да държат Пловдив в челните редици по замърсен въздух в Европа.

Какви са опциите на Общинското дружество „ Градини и паркове “ да поддържат огромните паркове в града и провеждат засаждането на нови? Видимо от положението на зелените пространства – извънредно незадоволителни. В общинското сдружение работят стеснен брой  хора, множеството от тях са в пенсионна възраст, заплатите са ниски, мотивацията евентуално дава отговор на заплащането. Бюджетът на общинското сдружение е 7 милиона лв., като 6 от тях се разпределят като заплати. Във компанията работят към 550 чиновници, което значи, че междинната заплата е към 800 лв.. Няма по какъв начин с 1 милион лв. да се поддържат съответно в този момент съществуващите паркове и зелени пространства.

През последните 10 години най- огромните вложения бяха направени за облагородяването на " Цар-Симеоновата " и " Дондуковата градина " – общо към 16 милиона лв.. И двете са добре поддържани, само че извънредно незадоволителни за пловдивчани.

„ Най-доброто време да посадиш дърво беше преди 20 години. Второто най-хубаво време е в този момент “, гласи известна китайска поговорка. Така че ние сме закъснели съдбовно. А към този миг няма съществени интензивности в тази посока.  

София и Бургас към този момент имат тактики за  адаптация към трайните климатични промени. Също по този начин и особено основани звена, които да работят по тези тактики. Бюджетът за поддържане на зелените площи би трябвало да е съгласуван с новата климатична действителност и да се разпределя дейно. Поддръжката на огромните паркове би трябвало да е ежедневна и в случай че общината не може да провежда тази активност,  посредством публични поръчки тази активност би трябвало да се делегира на частни компании, които да го вършат и надлежно да носят отговорност.

 

 

 

 
Източник: trafficnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР