Какво мислят българите за красотата и самочувствието 54% от българите

...
Какво мислят българите за красотата и самочувствието 54% от българите
Коментари Харесай

57% признават, че днес е по-важно как изглеждаш, а не колко си умен

Какво мислят българите за хубостта и самочувствието

54% от българите се дефинират като хубави, а 72% от тях настояват, че са удовлетворени от себе си. Да си хубав очевидно е все по-важно в днешния свят, само че и от ден на ден са пътищата, по които можеш да си хубав – един от главните е да си вярваш и да си в съгласие със себе си. В социологическите данни проличава ясна разлика в полезностите на поколенията, разкриват се отлики и в мисленето сред мъже и дами. Анджелина Джоли и Ален Делон се оказват най-красиви за българите. Но не бият с доста Невена Коканова и Стефан Данаилов в класацията по хубост.

Данните са от провокативно проучване на „ Галъп интернешънъл “ за самочувствието, хубостта и полезностите по поръчка на „ Жената през днешния ден “ и „ Рубела Бюти “. Изводите от изследването бяха показани по време на полемиката „ Такава, каквато съм “ от серията диалози „ Жени. Технологии. Време “, която се случва дружно с Женския конгрес за хрумвания.

Участници бяха известни дами водачи на мнение като дългогодишния ефирен публицист и сегашен тренер по обществени изяви Анна Цолова, директорката на психиатричната болница „ Св. Иван Рилски “ доктор Цветеслава Гълъбова, Мария Касимова-Моасе – публицист, публицист и съветник по етикет и протокол, бизнесдамата Вили Боршукова, притежател на марката „ Магама “, Мая Герасимова, маркетинг шеф на „ Рубела Бюти “, най-големият български производител на козметика, Ива Екимова, пиар специалист с дълготраен опит. Модератор беше Мира Баджева, публицистичен шеф и издател на „ Жената през днешния ден “.

Да, хубостта през днешния ден става все по-важна; за красивите сякаш всичко е по-лесно (близо 60% се съгласяват с това). Но пък кои са факторите на хубостта? Оказва се, че не (само) властта и парите, даже и освен външният тип, те вършат привлекателна или прелъстителен.

Например, една трета от българите се съгласяват с изказванието, че по-богатите хора наподобяват и по-красиви, само че две трети го отхвърлят. 22% пък считат, че хората с повече власт наподобяват по-красиви. 68% обаче са на противоположното мнение, останалите не могат да преценяват. Интелектът притегля (72% от запитаните считат така; измежду висшистите процентът е по-висок), добротата приобщава (според 82% от българите). Увереността краси (79%). Артистичността е секси, мислят повече от половината от запитаните. Значи хубостта може да се изиграе .

Днес даже май още повече по хубостта посрещат. Но и още повече по мозъка изпращат. Да, правилно, това е на думи – респондентите по този начин настояват. Но в днешното общество на информацията точно думите имат свръхсила.

Фитнесът става все по-голям (близо една трета дори считат, че е задължителен), телесният „ ъпгрейд “ също; че и голотата (70% се съгласяват, че облеклата през днешния ден са прекомерно разголени). Даже 57% признават, че през днешния ден май е по-важно по какъв начин изглеждаш, а не какъв брой си интелигентен. 58% споделят, че за красивите хора всичко наподобява по-лесно. Но да си ОК със себе си май е най-важното - с цел да си хубав в очите на другите, би трябвало да си хубав в своите очи. Накратко: все по-важно е да си хубав, само че и от ден на ден са пътищата към хубост. Защото щастливите хора наподобяват по-добре. Цели 86%, т.е. съвсем всички, могат да потвърдят. И няма особени демографски разлики в отговорите.

А „ общоприетите “ стандарти за хубост носят и контузии (57% напомнят това, изключително жени). И всеки има право да наподобява, както пожелае. С последното се съгласяват 87%. Впрочем, русото не е наложително по-хубаво. Само 23% се съгласяват, че русите хора са по-принцип по-хубави. Клишетата не са това, което бяха.

Оказва се още, че 58% от хората у нас си признават, че се преценяват с публичното мнение. Жените и по-възрастните тук са повече. Логично, те са повече и в използването на средства за разкрасяване - 56% от дамите споделят, че постоянно използват козметични артикули. Процентът при мъжете е 36%, което по никакъв начин не е малко.

Повечето знаци, които насочват към материалното, демонстрират известно мъжко предимство. А множеството, свързани с моралната хубост, водят по-скоро към дами. Напълно е допустимо разделянето да не е (само) мъже-жени, а просто по-млади против по-възрастни. Известно е, че относителните дялове на по-високите възрасти са по-големи измежду дамите – поради по-високата дълготрайност на живота при тях. И точно при тях се демонстрира повече честен уклон. При по-младите проличава повече прагматизъм.

Но таман когато забележим мотив да обвиним младите в материализъм, се вижда, че те са и доста по-толерантни. Възрастен по-рядко ще каже: всеки да наподобява, както желае. Но младият не се замисля – проучването е красноречиво. Възрастен надали ще се съгласи току-тъй, че хубостта е и убеденост. За младия в това няма подозрение.

Когато става дума за самоопределението „ прекрасен “, мъжете обаче съвсем се изравняват с дамите. 55% от българките считат за себе си за хубави и съвсем толкоз - 53% – от българските мъже. Водещ аршин остава възрастта.

72% от българите пък са удовлетворени от себе си. И въпреки всичко (казано честно) не всичко ни е наред – близо две към едно споделят „ не всичко ми е наред “. Но пък цели 78% споделят, че са в мир със себе си.

Повече млади имат вяра, че всичко е наред. Но пък повече в мир със себе си са възрастните – нормалното възрастово разделяне на оптимизъм и мъдрост.

На фона на целия известен в последно време уклон и блян към по-естественото, не е изненада, че това в немалка степен важи и когато се грижиш за хубостта – при покупката на козметика 14% споделят, че избират тази с натурални и органични съставки от природата. Вярно, хората настояват по този начин, не е несъмнено дали го вършат, само че самият факт, че по този начин споделят, значи, че биха желали да е по този начин. Особено младите, т.е. идващото потомство.

Интересно е още, че Анджелина Джоли (18% я дефинират като най-красивата жена) и Ален Делон (според 16% е най-красивият мъж) не бият с доста в класацията по хубост Невена Коканова (15%) и Стефан Данаилов (15%). Чуждите звезди побеждават нашите основно поради най-младите. Старата школа си харесва повече нашенското. Невена Коканова и София Лорен са идоли на най-възрастните. Анджелина Джоли на най-младите. При мъжете Стефан Данаилов и Ален Делон са любимци на по-възрастното потомство, а на най-младото – Брад Пит. Разбира се, описът на „ Галъп интернешънъл “ е много индивидуален – въпреки и да пробва да е внушителен.

Изследването е по поръчка на „ Рубела Бюти “ и е извършено сред 1 и 8 март 2020 година измежду 813 пълнолетни българи по метода „ лице в лице “. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Максималната позволена статистическа неточност: ±3.5% при 50-процентните дялове. 1% от извадката е еднакъв на към 55 хиляди души.
Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР