До момента всичко е в проучвателна фаза. Категорично никой не

...
До момента всичко е в проучвателна фаза. Категорично никой не
Коментари Харесай

Акад. Петрунов обясни за имунитета, ваксините и мутациите на коронавируса

До момента всичко е в проучвателна фаза. Категорично никой не може да каже колко ще продължи имунитетът след имунизация. Изпитването на двете ваксини, които са в България - на Pfizer и Moderna, започна в края на юли месец, така че до момента данните се базират на около 5-месечен интервал. За тези 5 месеца е ясно, че се създава добър имунитет - и антитялов и клетъчен.Това заяви имунологът и бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести акад. д-р Богдан Петрунов в ефира BG on air.

Той добави, че антитяловият имунитет постепенно намалява след 20-ия ден и към 3-4-ия месец той слиза почти на нула.

" Клетъчният имунитет продължава до осмия месец. До осмия месец имаме имунитет, който ще ни държи в добро състояние. За момента това може да каже науката като нещо сигурно ", отбеляза имунологът.

Той бе категоричен, че ваксината е предназначена да ни предпази от боледуване, но все още не е ясно дали предпазва от разпространението на инфекцията.

" За момента не можем да кажем, че тя предпазва от разпространението на инфекцията. Клетъчният имунитет също може да бъде оценен. Не виждам необходимост за преболедувалите непрекъснато да се прави такъв вид изследване. Всички, които са преболедували, биха могли сега да не се имунизират, а да изчакат 2-3 месеца и след това да се имунизират ", подчерта акад. Богдан Петрунов.

Специалистът посочи, че ще бъдем изправени пред постоянно променящата се мутация на Ковид-19, но не можем да кажем доколко те са разпространени в България.



" Не можем да кажем, че знаем кои щамове циркулират в България. Не можем да сме сигурни дали няма да се наложи правене на друга ваксина с друг състав, ако настъпват мутационни промени в спайковия протеин. До есента, ако стане поне 50 на 100 имунизационно покритие, това ще доведе до стихване на епидемията. Всички специалисти в света препоръчват да продължи активното спазване на противоепидемичните мерки ", допълни акад. Петрунов.

Той отбеляза, че ако хората с автоимунни заболявания не се намират под някакво специфично лечение, спокойно може да бъдат имунизирани. Същото важи и за хора с алергии, които нямат остра проява на заболяването и не са подложени на специфично лечение.

" Трансплантираните хора трябва много внимателно да обсъдят с лекуващия лекар. Не можем при тях да очакваме много добър отговор, на фона на това, че тяхната имунна система е супресирана. При тези специфични случаи съветвам хората да се обърнат към личния си лекар ", препоръча имунологът.
Всичко по тематиката: Епидемията ковид (COVID-19) 18565  Ще има ли трета вълна на COVID-19 у нас?

Ще има ли трета вълна на COVID-19 у нас?  Кипър контракти още 565 000 дози от имунизацията на „ Пфайзер/Бионтех “ Кипър контракти още 565 000 дози от имунизацията на „ Пфайзер/Бионтех “  Британският вариант на COVID-19 е засечен в най-малко 60 страни Британският вариант на COVID-19 е засечен в най-малко 60 страни
Повече за Коронавирус
 corona най-ново: лесни стъпки: просто управление: eпидемия:
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР