Българите са по-притеснени от настъпилата тежка финансова криза, отколкото от

...
Българите са по-притеснени от настъпилата тежка финансова криза, отколкото от
Коментари Харесай

Проучване: Българите се тревожат повече за работата си, отколкото от COVID-19

Българите са по-притеснени от настъпилата тежка финансова криза, отколкото от коронавируса. Това показва социологическо проучване.

Темата с коронакризата не слиза от политическия, медиен и и социален небосклон. Изключително водеща вече е темата с ваксините. Води се сериозна дискусия в този контекст, отбеляза социологът Евелина Славкова от " Тренд " пред БНР. Данните са от ноември, уточни тя.

Как хората реагират на частичния локдаун?

Хората свикнаха с маските и декларират, че се пазят повече, но в същото време не са много склонни да се вземат тези мерки. Ще видим сега какво ще покаже декемврийското проучване и дали ще има промени. Много ясно личи нещо в проучването – икономическите страхове на българина са в някаква степен по-големи от здравните, защото някои хора не са се разболели, други са го изкарали леко, но икономическите притеснения са изключително сериозни. В контекста на предстоящите избори няма как това да не окаже по един или друг начин влияние върху изборните резултати.

В декемврийското проучване ще видим и каква е оценката по отношение на управлението на здравната криза. При първата вълна (първия локдаун) видяхме нещо безпрецедентно в социологическите проучвания (нашите и на колегите).

" За първи път българските институции, българското правителство имат много по-висок рейтинг от европейските, на които традиционно българското общество има по-голямо доверие. И същевременно мерките и затварянето се приемаха много по-положително, отколкото на Запад. При първото затваряне не се случи това, което се се случи на Запад, и съответно предизвика недоверие дори в съществуването на вируса. Друго наше проучване извежда, че около 17% от българското общество смята, че коронавирусът изобщо не съществува ", посочи социологът.

Евелина Славкова обобщи, че въпреки кризата няма особена промяна от ситуацията след започването на протестите и подреждането в електорално отношение. " Коронакризата не е променила дотолкова ситуацията, че да размести сериозно електоралните пластове засега. По-скоро протестът промени нещата ".

По отношение на разнопосочните послания.

" Проучването, свързано с конспирациите, ясно показва високи нива на конспиративни теории, които в голяма степен се подхранват от различните мнения на експерти, които чуваме в публичното пространство – някои от тях омаловажават коронавируса, казват, че това не е някаква сериозна болест, други – поставят много сериозен акцент и казват, че това е нещо ужасяващо и има последици. Тези различни мнения, объркването от страна на политици и тяхната невъзможност да преценят какво ще се случи, наистина обърква обществото. В тези моменти хората търсят най-лесните обяснения за много сложни процеси – това най-често са конспиративни теории ", каза още Евелина Славкова.
Всичко по тематиката: Епидемията ковид (COVID-19) 16604  Лекари от Пловдив избавиха тежко болна с COVID-19 с нов метод Лекари от Пловдив избавиха тежко болна с COVID-19 с нов метод  Коронавирус в Германия: претъпкани клиники, рекорден брой инфектирани, а управляващите още спорят за ограниченията Коронавирус в Германия: претъпкани клиники, рекорден брой инфектирани, а управляващите още спорят за ограниченията  СЗО: Националните организации би трябвало да открият възможни нездравословни въздействия от имунизациите против COVID-19 СЗО: Националните организации би трябвало да открият възможни нездравословни въздействия от имунизациите против COVID-19
Повече за Коронавирус
 corona най-ново: лесни стъпки: просто управление: eпидемия:
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР