Заради разлика в облагането на хазартните игри в България -

...
Заради разлика в облагането на хазартните игри в България -
Коментари Харесай

Комисията по хазарта е ощетила държавата с поне 210 млн. лв.

Заради разлика в облагането на хазартните игри в България - по един метод се полза активността на Държавния състезателен тотализатор, а по различен - частните компании, Комисията по хазарта е ощетила бюджета с минимум 210 млн. лева Това разгласи шефът на Държавната финансова ревизия Георги Начев, който заяви на конференция през днешния ден, че инспекцията се води по искане на финансовия министър Владислав Горанов и на профилираната прокуратура.

Той посочи, че Спортният тотализатор е плащал на Комисията по
хазарта (ДКХ), надлежно на държавния бюджет, 15% такса върху общите залози. В същото време ДКХ е приемала абсолютно, че частните оператори в страната би трябвало да заплащат 20%, само че върху разликата сред направените заложи и изплатените облаги от всички типове игри.

Така, съгласно Георги Начев, пропуснатите изгоди са най-малко за 210 млн. лева, като става въпрос за 5-годишен интервал от време. „ Това е ориентировъчна сума, изчислена на база данните, които сме получили от ДКХ, които обаче са планирани, а не точни. Очакваме точните данни скоро. След привършване на финансовата ревизия чакаме тази сума да бъде много изменена. Сумата да е много повече. Има такова чувство, тъй като сме взели единствено играта с моментната
лотария. А има и други - тото и лото игри, надбягвания с коне и кучета и така нататък ", изясни той.

Той не може да каже за какво до момента никой не е започвал инспекция на Държавната комисия по
хазарта, а всичко се случи след медийни изявления и то след конфликта на ползи в хазартния бизнес.

„ Допълнителни въпроси може да задавате, когато нещата приключат. Води се досъдебно произвеждане от прокуратурата. И в случай че кажем нещо, може да не е добре за следствието ", сподели Начев на публицистите, които участваха на конференцията. Той също насочи всички въпроси към Комисията по
хазарта, която до момента отхвърля да разяснява тематиката.

Припомняме, че за интервала сред 2015 и 2019 година на директорския пост се смениха трима индивида. От 2013 до началото на 2018 година на поста беше Огнемир Митев. След това финансовият министър Владислав Горанов направи рокада и назначи на него 33-годишната Мария Филипова, която остана отпред на хазартния регулатор до април 2019 година, когато избра да стане зам.-председател на Комисията за финансов контрол. На нейно място Горанов постави сегашният шеф Александър Георгиев.

Неизменно през целия този интервал, макар промените на шефове, остава Мариян Попов като основен секретар на ДКХ. Той даже беше изпълняващ длъжността ръководител на ДКХ за няколко седмици преди назначението на Александър Георгиев. По необявени аргументи обаче Горанов отхвърли да остави Попов на поста за непрекъснато. Финансовият министър обаче избра да го остави основен секретар.


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР