Заради незаконосъобразни действия на Българската агенция по безопасност на храните

...
Заради незаконосъобразни действия на Българската агенция по безопасност на храните
Коментари Харесай

ВАС с удар по ПП: Възстанови дейността на фирма Евролаб 2011 на ГКПП Капитан Андреево

Заради незаконосъобразни дейности на Българската организация по сигурност на храните с решение на Върховния административен съд (ВАС) се възвръща активността на компания " Евролаб 2011 " като оператор по товарене и разтоварване на Граничен контролно-пропусквателен пункт " Капитан Андреево ".

Върховният административен съд (ВАС) върна на компанията " Евролаб 2011 " пространствата ѝ на Граничен контролно-пропусквателен пункт " Kaпитaн Aндpeeвo " и анулира възбраната от Българската организация по сигурност на храните (БАБХ) сдружението да извършва товарно-разтоварни действия като представител на превозвачите.

Това

Покрай този случай се появиха обвинявания в корупция, закани към политици, подозрения за контрабанда и пропуснати от страната изгоди за стотици милиони.

Разкиритията за частния надзор на " Капитан Андреево " бяха посочени от премиера в оставка Кирил Петков като една от същинските аргументи за рухването на кабинета му.

" Евролаб 2011 " беше принудена да прекрати активността си на " Капитан Андреево " и да освободи наетите от нея пространства там от шефа на Българската организация по сигурност на храните (БАБХ) проф. Христо Даскалов. Впоследствие компанията подаде няколко тъжби в съда.

От Върховен административен съд оповестиха във вторник, че висшите съдии са се произнесли по три от тях, възстановавайки " абсолютно и неотложно " компанията като оператор по товарене и разтоварване на камиони, преминаващи границата.

Освен това магистратите одобряват, че " Евролаб 2011 " може да продължи да прави лабораторни проучвания на плодовете и зеленчуците дружно с централната лаборатория на БАБХ.

Cъдия Baнинa Koлeвa пpиeмa, чe Aгeнциятa пo xpaнитe нe e дoĸaзaлa дoвoдитe cи зa пpeдвapитeлнoтo изпълнeниe пo пpeĸpaтeния дoгoвop.

Дoгoвopът зa нaeм e cĸлючeн нa 31 дeĸeмвpи 2021 година, въпpeĸи изpичнa зaбpaнa нa миниcтъpa нa зeмeдeлиeтo Ивaн Ивaнoв дa нe бъдaт пoдпиcвaни нoви ĸoнтpaĸти, отвън тeзи пo oбщecтвeнитe пopъчĸи.

He e изчaĸaн и 14-днeвeн cpoĸ зa oбжaлвaнe. Haeмнaтa цeнa зa плoщ oт нaд 2000 ĸв. м e 5000 лева мeceчнo. Зa cpaвнeниe тoчнo тoлĸoвa ca били пpиxoдитe нa дpyжecтвoтo ĸoнтpoльop, нo нa чac.

Решението да бъде пpeĸpaтен дoгoвopът зa нaeм c " Евролаб " беше взето от шефа на Агенцията Христо Дacĸaлoв. По негово предписание от 20 май страната иззе лабораторния надзор на пункта за внасяните от Турция плодове и зеленчуци, напомня БНР.

Административните каузи във Върховен административен съд са свързани с издадени от изпълнителния шеф на Българската организация по сигурност на храните заповеди и писма и в действителност дейности, както следва:

- Заповед № РД 11-974 от 17 май 2022 година

- Писмо с изх. № ГК-94 от 18.05.2022 година

- Заповед № РД 11-995 от 19 май 2022 година

- Фактически дейности, свързани с активността товарене и разтоварване

Върховният административен съд откри неоснователни в действителност дейности на администрацията на Българската организация за сигурност на храните (БАБХ) по отношение на товаро-разтоварната активност на Граничен контролно-пропусквателен пункт „ Капитан Андреево “. Касае се за нарушавания на Регламент 2017/625 на Европейския парламент и на Съвета от 15 март 2017 година по отношение на формалния надзор и другите действия, които подсигуряват използването на законодателството в региона на храните, фуражите и здравепазването на животните.

Административното дело (№ 6328 от 2022 г.) пред Върховен административен съд е формирано по тъжба на „ Евролаб 2011 “ ЕООД срещу предписание на Хасковския административен съд. С него първоинстанционният съд отхвърля настояването за абсолютно преустановяване дейностите на БАБХ.

Върховните магистрати анулират разпореждането на първоинстанционния съд и подреждат неотложно и абсолютно да бъдат прекъснати дейностите на органи и длъжностни лица на БАБХ, изразяващи се в недопускане на чиновници на „ Евролаб 2011 “ ЕООД да правят товаро-разтоварна активност и да извършват функционалностите си на оператор по смисъла на Регламент 2017/625 на Европейския парламент и Съвета от 15 март 2017 година

Забраната към чиновниците на „ Евролаб 2011 “ ЕООД не се основава нито на законова наредба, нито на административен акт. С издадената от изпълнителния шеф на БАБХ Заповед № РД 11-974 от 17 май 2022 година, на „ Евролаб 2011 “ не е неразрешено да прави активност като оператор, както и на действия по представянето на артикули пред лицата, извършващи формален надзор (служителите на БАБХ).

И в последваща заповед на изпълнителния шеф на БАБХ - № РД 11-995 от 19 май 2022 година, на никое място не се основават забрани за осъществяване на товаро-разтоварни действия от страна на операторите, какъвто в тази ситуация се явява „ Евролаб 2011 “.

С нея е променен ценоразписът на платените услуги, които БАБХ прави, като са избрани нови такси. Една от таксите е за товаро-разтоварни действия от Граничен контролно-пропусквателен пункт на транспортни средства, пренасящи товари от трета страна. На база на по този начин въведената такса обаче, без да е публикуван какъвто и да е административен акт, администрацията непозволено с в действителност дейности не разрешава на операторите да ръководят товарите, които според Регламента са под техен надзор. БАБХ няма право да прави товаро-разтоварни действия. Съгласно Регламента на Европейски Съюз стоките се показват на контролния орган за проби и разбори от операторите, а от своя страна операторите са тези, които би трябвало да правят товаро-разтоварните действия.

В мнение до Хасковския административен съд изп.-директор на БАБХ незаконосъобразно твърди, че товаро-разтоварната активност е част от формалния надзор. Заради това той включва нова такса от 400 лв. в ценоразписа на БАБХ за товарене и разтоварване. Съгласно регламента обаче БАБХ няма право да прави тези действия. Операторът, под чиито надзор са стоките след влизането им в България е длъжен да обезпечи достъп до стоките и животните, които ще се изследват. Различно е ситуацията със самото взимане на пробите, което е задължението на държавния надзор (в този смисъл е определение 6535 от 30 юни 2022 година по адм. дело №6003 от 2022 г).

Върховните магистрати одобряват, че дейностите по ограничение на достъпа на оператора до стоките не се основават на закона и на административен акт и по тази причина анулират разпореждането на първоинстниционния съд.

Определението по административно дело № 6328 от 2022 година на Върховен административен съд не предстои на обжалване.

Второто дело пред Върховен административен съд (№ 6030 от 2022 г.) е против Заповед № РД 11-974 от 17 май 2022 година на изпълнителния шеф на БАБХ. Дружеството оспорва определение на Административен съд София – град (АССГ), с което жалбата му е оставена без разглеждане. Върховните магистрати удостоверяват, че определението на първоинстанционния съд е вярно и го оставят в действие.

Причината е, че в оспорената заповед не се съдържат волеизявления, с които да се нарушават или заплашват права, свободи или законни ползи на „ Евролаб 2011 “ ЕООД. С нея се разпорежда всички проби, считано от 20 май 2022 година, да се изпращат за проучване в Централната лаборатория за химични изпитвания и надзор (ЦЛХИК) към БАБХ. С тази заповед обаче изпълнителният шеф на БАБХ не анулира Заповед № РД 09-1432/21.12.2012 година на министъра на земеделието и храните, с която „ Евролаб 2011 “ ЕООД е избрана за лаборатория, в която да се прави формален надзор за остатъчни субстанции от пестициди от плодове и зеленчуци.

Върховните магистрати одобряват също, че с нея ЦЛХИК към БАБХ не е избрана и за единствена и изключителна лаборатория на граничния пункт. Поради тези аргументи висшите магистрати оставят в действие определението на първоинстанционния съд като постановено в сходство с материалния закон.

Третото дело пред Върховен административен съд (№ 6329 от 2022 г.) е против писмо с изх. № ГК-94 от 18.05.2022 година на изп. шеф на БАБХ до шеф отдел „ Граничен ревизионен пункт – Капитан Андреево “ в Дирекция „ Граничен надзор " при Централно ръководство на БАБХ. Жалбата на „ Евролаб 2011 “ е против определение на АССГ, с което тя е оставена без разглеждане. Върховните магистрати обаче го анулират и връщат за разглеждане делото всъщност от първоинстанционния съд.

С писмото с изх. № ГК-94 от 18.05.2022 година е разпоредено, считано от 20 май 2022 година, проби от колета на плодове и зеленчуци с генезис Република Турция, взети на „ Граничен контролно-пропусквателен пункт – Капитан Андреево “ да се изпращат за проучване в ЦЛХИК към БАБХ. По този метод на процедура държавната ЦЛХИК се дефинира за единствена и изключителна лаборатория и се лишава правото на лабораторията на жалбоподателя, която е съответно записана и не е заличена по планувания в закона, да прави тази активност. Подобно предписание липсва обаче в Заповед № РД 11-974 от 17 май 2022 година Въпреки че писмото съставлява вътрешнослужебен акт, според решение на Конституционния съд, когато той визира законни права и ползи на избран кръг лица, те имат право на правосъдна отбрана, какъвто е актуалният случай.

С оглед на гореизложеното висшите магистрати одобряват, че първоинстанционният съд погрешно е приел, че с оспорения акт не се засягат директно и директно правата и ползите на жалбоподателя. Поради това определението се анулира и делото се връща на АССГ за продължение на съдопроизводствените дейности.

През април БАБХ разпореди на " Евролаб 2011 " неотложно да прекрати лабораторната си активност на границата поради спор на ползи.

Тогава стана ясно, че страната непринудено е предоставила на лабораторията монопола върху извънредно печелившата активност на границата.

Месец по-късно, през май, държавното управление реши да прекъсне паричния поток към сдружението, а от 20 мaй БAБX пoe нaпълнo фитocaнитapния и здpaвeн ĸoнтpoл въpxy плoдoвeтe и зeлeнчyцитe, внoc oт тpeти cтpaни, пpeминaвaщи пpeз ГKΠΠ " Kaпитaн Aндpeeвo ", от частната " Eвpoлaб 2011 ".

Тогава министър председателят в оставка Кирил Петков написа в профила си във Фейсбук следното:

" Разрешавани ли са през последните 10 година неприемливо високи равнища на пестициди във вносните плодове и зеленчуци. По последни калкулации равнищата на пестициди в плодовете и зеленчуците, които са достигали до масата на жителите в България и Европа, са били до пет пъти над нормата ".

Според него точно дейностите на държавното управление по преодоляването на контрола на трафика на " Капитан Андреево " са една от главните аргументи, довели до свалянето му от власт.

По-късно стана ясно, че началникът на БАБХ Христо Даскалов и зам.-министърът на земеделието Иван Христанов си приписват непозволено заслуги по отношение на хванатите колета с пестициди на Граничен контролно-пропусквателен пункт „ Капитан Андреево “.

Един справедлив относителен разбор на работата на набедената „ Евролаб “ през 2021 година и на държавната ЦЛХИК през 2022 година демонстрира, че сякаш „ мафиотската “ лаборатория е правила доста по-добра работа, в сравнение с сега така наречен борци с мафията, които от заран до вечер се жалват, че били сплашвани, макар, че нито Министерство на вътрешните работи, нито службите имат такава информация.

Христо Даскалов и Иван Христанов най-нагло са дали подправени статистически данни за броя на одитираните колета

Ето какво сочат данните от сравнителния разбор. Продуктите, които подлежат на засилен надзор през 2021 година, според настоящите регламенти, са доста по-малко, в сравнение с през 2022 година

Резултатите, които БАБХ показа за интервала 20 май – 30 юни 2022 година, че държавната лаборатория е хванала по-големи количества неприятни колета спрямо „ Евролаб “ за същия интервал предходната година, се оказват изцяло погрешни.

Ето какво се случва да вземем за пример за открит и спрян неспособен пипер през интервала 20 май – 30 юни:

2021 година - „ Евролаб “ залавя 46 неприятни колета с общо тегло 83 416 кг.

2022 година - ЦЛХИК хваща 3 пъти по-малко неприятни колета - общо 18, с тегло 39 050 кг.

Установени и спрени неприятни портокали през интервала 20 май – 30 юни:

2021 година - „ Евролаб “ – 1 неприятна пратка / 14 300 кг

2022 година - ЦЛХИК – 1 неприятна пратка / 20 950 кг

Установени и спрени неприятни грейпфрути през интервала 20 май – 30 юни:

2021 година - „ Евролаб “ – грейпфрутите въобще не са в регламента, който би трябвало да се ревизира

2022 година - ЦЛХИК – 3 неприятни колета / 41 850 кг

Така, съгласно този относителен разбор, е очевидно, че „ Евролаб “ е работила с доста по-голяма успеваемост от ЦЛХИК, защото съпоставими са единствено продуктите чушки и портокали.

Другите артикули, които БАБХ показва като собствен „ триумф “ низобщо е са подлежали на надзор през 2021, защото не е имало и правилник, съгласно който да попадат под подобен.

Така излиза, че БАБХ „ се бие в гърдите “ със 750 хиляди кг повече, само че увеличението на хванатите артикули е не поради тяхна " плецизност ", а поради влезнали в действие нови артикули от тази година.

Припомняме, че констатациите на дуото Даскалов и Христанов, бяха подложени преди дни на унищожителна рецензия и от ръководителя на комисията на земеделие Пламен Абровски.

Последвайте Епицентър.БГ към този момент и в!

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР