Заради необичайно високи температури се очаква повишаване на поленовата концентрация.

...
Заради необичайно високи температури се очаква повишаване на поленовата концентрация.
Коментари Харесай

Внимавайте с полените през май!

Заради извънредно високи температури се чака повишение на поленовата централизация. Това е посочено на уеб страницата на Националния център по заразни и паразитни заболявания.
 
Според метеорологичната прогноза чести дъждове се чакат доникъде и в последните няколко дни на май. В останалото време има възможност дневните температури да са над нормалните.

Ще цъфтят видовете и трите алергизиращи групи – дървета, бурени и растенията от сем. Житни.

Количеството полен ще бъде високо, защото ще цъфтят доста типове - сем. Борови, черен бъз, айлант, гледичия, липа, разнообразни декоративни шубраци, живовляк, киселец, козя брада, коприва, рапица. В България са разпространени стотици типове треви и множеството от тях ще цъфтят през май и юни, напомнят от НЦЗПБ. Техният полен е силно алергизиращ и той ще бъде причина за алергични недоволства през май при доста хора.

За да се понижи контактът с прашеца, алерголозите препоръчват да се ограничи престоят на открито в топли и сухи дни, да се излиза след дъжд, а в сухи и ветровити дни - да се затварят прозорците на пространствата или на колата. При излизане да се ползват предпазни средства като слънчеви очила. Носенето на предпазни маски от страдащите от полиноза би лимитирало контакта с полен.

През изминалия април се следи извънредно натоварен разцвет при десетки типове растения, най-вече дървета. Заради неналичието на валежи образуваният полен се е натрупвал във въздуха и е достигнал стойности, които доста надвишават среднодневните за април. Това е довело до мощни алергични прояви при пациенти, страдащи от полиноза.

Данните за София демонстрират, че през първите 15 дни на април са регистрирани съвсем 75 % от общото количество полен за месеца. Основното количество (61 %) прашец във въздуха в София е бил от бреза, габър, дъб и бук. Втората половина на април беше по-спокойна поради честите валежи, които са попречили разпространяването на прашец във въздуха, показаха още от Центъра.

С към три седмици по-рано стартира и разпространяването на семената на тополите – така наречен " пухчета ", които постоянно биват упреквани за алергичните проблеми на пациентите с полиноза, допълниха от Центъра.  " Пухчетата "  дразнят механично всички хора, само че са забележими, до момента в който същинският извършител на алергия - поленът на тревите от сем. Житни, остава незабележим.
Източник: inews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР