Западните Балкани и киберсигурността бяха основни теми на 82-рото Междупарламентарно

...
Западните Балкани и киберсигурността бяха основни теми на 82-рото Междупарламентарно
Коментари Харесай

Цветанов: ЕС и САЩ заедно могат да се противопоставят на всички заплахи

Западните Балкани и киберсигурността бяха съществени тематики на 82-рото Междупарламентарно съвещание Европейски парламент – Конгрес на Съединени американски щати, съобщи ръководителят на Комисията по вътрешна сигурност и публичен ред Цветан Цветанов пред публицисти, оповестиха от пресслужбата на Народно събрание.
 20180630121531snimka5  20180630121526snimka4  20180630121512snimka1
Цветан Цветанов, ръководителят на Комисията по външна политика Джема Грозданова и съпредседателите на трансатлантическия разговор евродепутатът Кристиан Елер и Марио Диаз Баларт, член на Конгреса на Съединени американски щати, дадоха изказвания за медиите в Народното събрание. Българският парламент е хазаин на 82-ото Междупарламентарно съвещание Европейски парламент – Конгрес на Съединени американски щати – трансатлантически разговор сред законодателите на 29 и 30 юни 2018 година

Председателят на Комисията по вътрешна сигурност и публичен ред Цветан Цветанов означи, че България за първи път, като председателстваща Съвета на Европейски Съюз, е символичният хазаин на сходен формат, на този разговор, който се води сред Европейския парламент и Конгреса на Съединени американски щати. Най-развитите демократични общества са Европейски Съюз и Съединени американски щати и тъкмо по тази причина би трябвало да бъдем готови за евентуалните закани и провокациите, които има през днешния ден във връзка с киберсигурността, акцентира Цветан Цветанов. Той означи, че в първия панел, на който са участвали единствено представителите на Екологичен потенциал и на Конгреса на Съединени американски щати, е обсъждана политическата обстановка и разговорът Европейски Съюз – Съединени американски щати.

Впечатлен съм от построените другарски връзки, от искреността и доверието и съм уверен, че това е методът, с който би трябвало да дадем посланието за повече Америка в Европа и повече Европа в Америка, акцентира той. По думите му измежду обсъжданите тематики са били и евентуалните закани от трети страни. Русия и Китай са едни от съществени евентуални закани за мира и стабилността, несъмнено, и подправените вести, и всички провокативни дейности от някои страни, само че Европейски Съюз и Съединени американски щати дружно могат да се опълчват на всички тези закани, съобщи Цветан Цветанов.

Съпредседателят на трансатлантическия разговор евродепутатът Кристиан Елер благодари от името на Екологичен потенциал на Българското председателство и на българския парламент, които са домакини на този конгрес. По думите му той е най-дългият формат сред двете страни на Атлантика и дава парламентарния ъгъл на трансатлантическите връзки. Ние сме в София, която е столица на Българското председателство, България в този момент води Европа във всички връзки, измерения и по всички тематики, в това число и трансатлантическата, акцентира Кристиан Елер.

Той осведоми, че на срещата са били разисквани разнообразни и по-общи политически въпроси, само че и по-конкретни, като киберсигурността и свързаната с нея опасност от страна на Русия, опитите за интервенция посредством обществените медии и в обществените медии, опитите за интервенция в демократичните избори както в Европа, по този начин и от другата страна на океана. Макар че по някои стопански и политически въпроси Европейски Съюз и Съединени американски щати са на разнообразни отзиви, по връзки на главните си оставаме братя по оръжие и това се вижда доста ясно от този формат, съобщи той.

Друг доста значим аспект, който Българското председателство показа посредством целите си и съумя да сложи високо в дневния ред освен за Европейски Съюз, само че и за Съединени американски щати, са Западните Балкани, уточни Кристиан Елер. Благодарни сме на нашите сътрудници от Съединени американски щати, че те съзряха значимостта на тази тематика, добави той. По думите му това е извънредно значима тематика, която българските парламентаристи са присъединили и в трансатлантическия законодателен разговор.

Марио Диаз Баларт, член на Конгреса на Съединени американски щати, означи, че на срещата са били дискутирани въпроси от основна значимост, свързани освен с Европа и Съединени американски щати, само че и със Западните Балкани. Отношенията сред депутатите от Конгреса на Съединени американски щати и нашите сътрудници в Европа постоянно са били постоянни и мощни и ще не престават да бъдат такива, добави още Марио Диаз Баларт.

Днешната среща е седмата от Парламентарното измерение на Българското председателство, акцентира пред публицистите ръководителят на Комисията по външна политика Джема Грозданова. Тя уточни три акцента от полемиките на форума. Обсъдихме нуждата от мощно стратегическо партньорство сред Европейския съюз и Съединени американски щати, политическия и икономическия прогрес в района на Западните Балкани, за което Българското председателство направи доста, както и това, че от позиция на търговията и стопанската система Европейски Съюз и Съединени американски щати имат най-големия стокообмен в света, означи Джема Грозданова.

Основният извод, до който достигнахме по тематиката Западни Балкани беше, че Европейски Съюз няма по какъв начин да реализира повсеместен прогрес даже с поддръжката на огромна Европа, без поддръжката и координацията със Съединени американски щати, добави тя.

Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР