Зад самия план за нова конституция прозира желанието на Борисов

...
Зад самия план за нова конституция прозира желанието на Борисов
Коментари Харесай

Политолог: Целта на Борисов е да си доизкара мандата


Зад самия проект за нова конституция прозира желанието на Борисов и ГЕРБ да си доизкарат мандата и това е нещо, което не всички протестиращи биха възприели. Това сподели в коментар за Агенция „ Фокус “ политологът Даниел Смилов във връзка взетото от премиера Бойко Борисов решение ГЕРБ да внесе план на нова Конституция в отговор на продължаващите повече от месец антиправителствени митинги.

„ Предстои да забележим по какъв начин хората ще реагират, само че те би трябвало да преценяват две неща. С този ход явно Борисов се пробва да завоюва софтуерно време. Самото привикване на Велико националното заседание ще отнеме най-малко 5 месеца и то при дейности в сериозен и незабавен порядък. Ако бързо при започване на септември се реализира договореност за внасяне на такова искане от 120 депутати, по-късно има софтуерно време за разискване. Така че при един много бърз сюжет приказваме за избори, които могат да се проточат много дълго време, избори, които могат да стигнат до март месец “, изясни той.

По думите на политолога настояването на ГЕРБ за мажоритарна система също е проблематично от позиция на това, че ще ликвидира възможностите на по-малките политически съперници на ръководещата партия да имат свои представители в Народното събрание.

„ ГЕРБ де факто желаят да получат автоматизиран електорален бонус. Ясно е, че мажоритарната система свръх показва двете най-големи партии и лишава от представителството и ощетява по-малки парии. На елементарен език това значи, че ГЕРБ ще получи спомагателни места по една такава система, а партии като „ Демократична България “ и по-малки съперници на ГЕРБ ще получат по-малко, в сравнение с биха получили при една пропорционална система “, уточни Смилов.

По думите му проектът на министър-председателя може да бъде прочетен по два метода: като опит ГЕРБ и ръководещите да се вслушат в гласа на протестиращите, само че въпреки това и като опит ръководещите да останат на власт оптимално дълго и да завоюват електорален
бонус на идващите избори.

„ Планът на Борисов има и трети недостатък. Чисто от конституционна позиция измененията, които той планува, не изискват на процедура Велико народно събрание, изключително разделянето на Висш съдебен съвет на две. То не допуска подобен специфичен орган като Велико народно събрание за своето въвеждане. Спорно е също по този начин дали намаляването на броя на депутатите изисква Велико народно събрание, само че за Висш съдебен съвет е несъмнено, че то не е належащо “, сподели още Даниел Смилов.

Normal021falsefalsefalseBGX-NONEX-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name: " Нормална таблица " ; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent: " " ; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family: " Calibri ", " sans-serif " ; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family: " Times New Roman " ; mso-bidi-theme-font:minor-bidi; mso-fareast-language:EN-US;}

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР