За слънчогледа, олиото и дежурните лобисти за ограничаване на конкуренцията

...
За слънчогледа, олиото и дежурните лобисти за ограничаване на конкуренцията
Коментари Харесай

Пазарът наказа „продавачите на страх“

За слънчогледа, олиото и дежурните лобисти за ограничение на конкуренцията и държавни дотации: Накратко: слънчогледовото олио ще поевтинее още. Това предвижда икономистът Лъчезар Богданов.

Как въобще някой повярва на продавачите на боязън предходната пролет, които вещаеха недостиг и цена от 10 лв. за бутилка? Видяхме даже пердах за олио на промоция. Година по-късно производители на слънчоглед желаят ограничение на конкуренцията и държавна помощ.

Не че не сме привикнали тъкмо най-големите бизнеси да са най-гласовити, и постоянно – изключително сполучливи – в надпреварата за дотации, само че преди този момент дано отчетем следното:
България е вторият максимален производител на слънчоглед в Европейски Съюз – малко след Румъния, и пред Франция и Унгария. Делът на България в общото произвеждане в Европейски Съюз през 2022 година е 22.5%. Впрочем, междинният рандеман на повърхност през 2022 година е по-висок от междинния за последните 15 години;България е на 2-ро място в света по експорт на слънчоглед през 2021 година и 2022 г.;И в този момент най-важното: през 2022 година износът на слънчогледово олио нараства с над 116% (повече от двукратно) по отношение на 2021 година, или с близо 760 милиона евро! Българските преработватели са изнесли олио на стойност над 1.4 милиарда евро през предходната година;Така България се изкачва на 2-ро място в света по експорт на олио след Турция (за Украйна и Русия, които са огромни експортьори, няма данни).
 Графика слънчоглед

Нито слънчогледът, нито олиото ще „ свършат “, още по-малко ще има цени по 7 лв. бутилката. Нито би трябвало да има високи цени на олиото в магазините, нито се постановат (допълнителни) дотации, обобщава икономистът в собствен пост във фейсбук.
Колегата му Георги Ангелов пък е открил много странни данни в държавния уебсайт за цените 
Ето, да вземем за пример, олиото. В държавния уебсайт са поставили цена на едро от комисията по стоковите тържища, която и различен път сме обсъждали, че няма нищо общо с действителността. Сложили са и някаква измислена цена на дребно, по която никой не купува олио.
А в действителност олиото е борсова стока и има интернационална борсова цена на едро (вж. графиката).

 Графика цени олио

Цената на олиото на борсата внезапно нарастна предходната пролет, пикът е на 15 март 2022 година, след което доста поевтиня през лятото и продължава да поевтинява и сега. В момента цената на олиото на едро на интернационалния пазар е по-ниска в сравнение с преди началото на войната в Украйна. Нещо повече, цената е най-ниска от края на 2020 година насам. (Последната цена е под 95 цента на литър).

Ето тази графика в случай че беше поставена на държавния уебсайт за цените – или в някакъв разбор – щеше да разреши на потребителите да се ориентират накъде вървят интернационалните цени и надлежно да сравнят с вътрешните цени и да схванат дали нещата се движат в вярната посока и с каква скорост. А пък самото държавно управление щеше да забележи какъв брой нереални са цените на едро на българската борса и да се замисли за какво е по този начин.

Добрата вест във всичко това е, че – въпреки и с огромно забавяне – поевтиняването на олиото на интернационалните пазари към този момент се отразява и на вътрешния пазар на дребно. Тази седмица Лидъл също са пуснали промоция на олио на 2.79 лева на литър (преди няколко седмици ТМаркет първи имаха такава цена).

Накрая, замислете се за губещите от това поевтиняване. Представете си някой производител или търговец на слънчоглед или олио, който предходната година можеше да продава на високи цени. Обаче, вместо да продава и да печели, решил да става търгаш и напълнил склада с олио – за да чака още по-висока цена. Но такава по-висока цена по този начин и не пристигна, тъй че вместо спекулативна облага се осъществя загуба. Разбира се, че такива „ спекуланти “ бавят нормализирането на цените, с цел да могат да си продадат скъпите ресурси от слънчоглед и олио от складовете.

Миналата година съветските тролове във фейсбук и други клакьори тъкмо това споделяха, че Европа ще почине от апетит и мраз през зимата и цените единствено ще порастват. Някои имаха вяра на тези неща и се запасиха с няколко бутилки от скъпото олио. Но други се запасиха с цели хранилища. И едните, и другите евентуално повече няма да имат вяра на брътвежите на троловете във фейсбук. Така че най-малко едно потребно нещо ще излезе от цялата обстановка.

Коментарите са оповестени във фейсбук профилите на създателите им. Заглавието е на ДЕБАТИ.БГ.

За още забавни вести, изявленията, разбори и мнения харесайте!
Източник: debati.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР