За изтеклата седмица по главните параметри на масовото съзнание в

...
За изтеклата седмица по главните параметри на масовото съзнание в
Коментари Харесай

2/3 от българите смятат мерките срещу COVID-19 за добри, всеки трети вече е с намалял доход


За изтеклата седмица по основните параметри на всеобщото схващане в България по отношение на ковид няма основна динамичност. Изводът е от втората вълна на сондаж във връзка с ковид и подхванатите ограничения, извършен измежду 850 пълнолетни български жители на 30 и 31 март от „ Галъп Интернешънъл “. Абсолютна оптималната неточност на социологическото изследване е ± 3.4 при 50% дялове. 1% от извадката е еднакъв на към 55 хиляди души.

Първата вълна на сондажа бе осъществена преди седмица.

На първо място 2/3 от българите не престават да считат, че ограниченията които властта взема, са задоволителни. Леко нараства по отношение на миналата седмица делът на тези, които считат ограниченията за прекалени (сега са 20%) и слабо намалява делът на считащите, че ограниченията са незадоволителни (12%). Самите мерки са „ неприятни, само че търпими “ за 82% от българските жители. Други 15% споделят, че те са „ към този момент непоносими “. Сред активното население тези цифри са надлежно 80% и 17%.

Действията на държавното управление още веднъж се правят оценка високо – както и предходната седмица. В този подтекст Националният действен щаб също резервира утвърждението си в изключителната обстановка. Тя основава ново доверие към управляващите.

По основния знак на изследването: дали хората обитават в:

(1) под паника страх – 24%,

(2) тревога – 60% или

(3) реагират спокойно – 13%,

а останалите се затрудняват да отговорят,

няма значима смяна. 

Обезпокояващи обаче са числата, описващи икономическото схващане на популацията, означават от „ Галъп Интернешънъл “. Повече от 1/3 заявяват, че след въвеждането на извънредно положение приходите им са намалели. Други близо 1/4 живеят с възприятието, че напълно скоро следва приходите им да намалеят.

Цели 6% от работещите (удвояване за две седмици) заявяват, че към този момент са изгубили работа и още 10% споделят, че това е непосредствената им вероятност. Мнозинство от 70% от работещите не считат, че работното им място е застрашено.

Активните в стопански проект възрасти са и тези, които в най-сериозна степен споделят тревожни оценки и вероятности за приходите си. Може би по тази причина и най-младите групи в по-голяма степен намират ограниченията към този момент за непоносими.

Като цяло обаче българите търпеливо понасят сполетелите ги ограничения и не се вижда нужда от краткосрочни корекции на изключителния режим. С изключение на икономическата обстановка, където се струпват тъмни облаци, разясняват от „ Галъп Интернешънъл “.
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР