За 21-ва поредна година днес България отбелязва Световния ден на

...
За 21-ва поредна година днес България отбелязва Световния ден на
Коментари Харесай

За 21-ва поредна година днес България отбелязва Световния ден на Географските информационни системи

За 21-ва поредна година през днешния ден България отбелязва Световния ден на Географските осведомителни системи (ГИС) в София хотел Балкан.



Престижното събитие беше публично намерено от Росен Желязков, министър на превоза, осведомителните технологии и известията, Мария Габриел, еврокомисар " Иновации и юноша " в Европейската комисия, Джъстин П. Фридман, заместник-посланик на Съединени американски щати в България, Красимир Живков, заместник-министър на околната среда и водите и Евгения Караджова, шеф на ЕСРИ България – водещата компания в областта на Географска информационна система у нас и формален уредник на форума в страната.

В рамките на формалното разкриване министър Желязков акцентира основната роля на Географските осведомителни системи за развиването на разнообразни браншове на стопанската система.

„ В наши дни не можем даже и да си представим какъв би бил животът без географските осведомителни системи. Те са не просто приложения, само че и инструмент за взимане на осведомени, виновни и значими политически решения на държавно и локално равнище. “ сподели министър Желязков. Той също по този начин напомни, че Министерството на превоза, осведомителните технологии и известията през тази година приключи огромен Географска информационна система план „ Единна осведомителна точка “, където са събрани големи масиви от данни за електронните съобщителни мрежи и физическата инфраструктура на страната, което подкрепя освен поефективното обмисляне, само че и по-доброто ръководство на публичните запаси.



„ Предизвикателствата пред околната среда са извънредно огромни и точно Географска информационна система се явява съществена и нужна ИТ платформа “ , разяснява заместникминистър Живков в границите на формалното разкриване. Министерство на околната среда и водите е измежду първите институции в България, които са внедрили Географски осведомителни системи в практиката си.

Географска информационна система технологии се употребяват за основаване на осведомителна система за предпазените територии НАТУРА 2000 в страната, както и за ръководство на водните запаси, за потребностите на естествените и националните паркове, битката с наводненията и други, означи заместник-министър Живков.

В момента Министерството на околната среда и водите създава план за ръководство на водите на река Искър в действително време, който се явява пъpвa фaзa нa Haциoнaлнaтa cиcтeмa зa yпpaвлeниe нa вoдитe в peaлнo вpeмe в Бългapия, акцентира той.

Световният Географска информационна система Ден продължи с пленарна сесия, в границите на която Адриано Баптиста, шеф „ Операции “ в Сателитния център на Европейския съюз и Франциско Нобре, заместник-председател на Европейската асоциация на незабавните повиквания (112) споделиха своя интернационален опит и демонстрираха новаторски Географска информационна система приложения на двете организации за разбор, обмисляне и взимане на осведомени решения за потребностите на сигурност, ръководство при рецесии, търсене и избавяне, незабавни повиквания 112 и правоприлагане.

Световният Географска информационна система Ден продължава със семинарната част, където ще бъдат показани Географска информационна система планове, изпълнявани в разнообразни сфери през последната година в България.

Основен акцент в тази част от програмата ще бъде присъединяване на Златина Николова, шеф отдел „ Широколентови технологии и приложения “ и Даниела Пешева, и.д. шеф на дирекция „ Информационни технологии” в МТИТС, които ще показват онлайн Географска информационна система основаната платформа „ Единна осведомителна точка “.



Илияна Тодорова, шеф дирекция „ Управление на водите “ в Министерство на околната среда и водите ще покаже изпълнявания сега план за създаване на Информационна система за ръководство на водите в басейна на река Искър (СУВ-БРИ) като първа фаза на Национална Система за Управление на Водите в Реално Време (НСУВРВ).

В сферата на сигурността, Младен Петров, шеф на дирекция КИС в Министерството на вътрешните работи ще показа употребяваните от ведомството модерни Географска информационна система приложения за наблюдаване, разбор и ръководство в действително време в интерес на обществото.

Друг главен акцент в програмата ще бъде използването на Географска информационна система за справяне с провокациите пред локалното самоуправление и териториално обмисляне, където присъединяване ще вземат Таня Христова, кмет на Община Габрово, както и представители на Визия за София.

По-късно през днешния ден, oт 18:30 часа в зала „ Роял” на София хотел Балкан на тържествена гала ще бъдат връчени годишните награди за специфични достижения в региона на Географските осведомителни системи. Номинираните ще се борят в общо четири категории – „ Държавна администрация “, „ Местно самоуправление “, „ Частен бранш “ и „ Наука и обучение “.

В рамките на церемонията по награждаване ще бъдат връчени и оценките в Националния конкурс за карти „ Истории, планове и фантазии върху карта “.

Световен Географска информационна система Ден 2019 се организира с формалното партньорство и поддръжка на рекордните 47 организации, измежду които: Софийски университет " Св. Кл. Охридски " ;

Българска асоциация на софтуерните компании;

Американска комерсиална камара в България;

Национално съдружие на общините в Република България;

Фондация за промяна в локалното самоуправление;

Български съвет за стабилно развитие;

Съюз на геодезистите и земеустроителите в България;

Съюз на архитектите в България, Съюз на урбанистите в България;

Камара на строителите в България;

Българска асоциация по водите;

АФСЕА България;

Асоциация на полицейските началници;

Българска търговско-промишлена палата;

Атлантически клуб в България;

Дигитална национална коалиция;

Move.bg;

Българска картографска асоциация;

Българска академия на науките;

Университет по архитектура, строителство и геодезия;

Минногеоложки университет;

Лесотехнически университет;

Общество за запазване на природата и културното завещание с Географска информационна система – клон България;

Зелени Балкани;

Българско географско дружество;

Географ БГ;

Български червен кръст;

Център за проучване, създаване и рационализиране на качества на НАТО за ръководство на рецесии и реагиране при бедствия;

Българска минно-геоложка камара;

Българска асоциация естествен газ;

Институт за пътна безопасност;

Сдружение за електронни комуникации;

Българска Асоциация на кабелните и информационните оператори,

Българска асоциация за геопространствени осведомителни системи;

БТВ Медиа Груп;

National Geographic Bulgaria;

Градът Медиа Груп;

CIO

Computerworld;

Esri;

Географика;

Стемо;

САП;

HERE;

Сиела-Норма;

ДЖИСолюшънс и Агора 66.
Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР