Юристът Иван Брегов от Правната програма на Института за пазарна

...
Юристът Иван Брегов от Правната програма на Института за пазарна
Коментари Харесай

Цацаров и Гешев "страхуват" политическата класа, затова са толкова обични

Юристът Иван Брегов от Правната стратегия на Института за пазарна стопанска система разяснява по БНР номинацията на Сотир Цацаров за ръководител на антикорупционната комисия

Страхопочитанието към господин Сотир Цацаров е видно през време на целия му мандат, през чуванията в Народното събрание. Много рядко се вижда българските депутати да са толкоз покорни и единомислещи.

Определено фигурата на към момента настоящия основен прокурор прави депутатите единни. Но зад всичко това не знам дали не стои голям боязън, тъй като знаем, че нашата политическа класа напълно не е безупречна във връзка с имуществото си. Медиите и особено следствията на Антикорупционния фонд и на " Биволъ " демонстрират, че проблеми има, а

тези проблеми с тяхното имущество не излизат от прокуратурата, идват от външни източници

Към Българска социалистическа партия през последните две седмици гледа цялото общество, и то с изключително внимание. Една от аргументите е дали ще поддържат президента Радев за едно опълчване за избора на Гешев, само че това не се случва. Към момента Българска социалистическа партия са много пасивни. По отношение на процедурата за КПКОНПИ нищо не им пречеше да показват различна кандидатура на ГЕРБ и така наречен патриоти, само че не го направиха, което ги слага в една доста смешна позиция – трансформирали се в една казионна прибавка на ГЕРБ

Главният прокурор може, в случай че изиска, да събере всичко за живота на един български жители, и евентуално е събрал нужната му информация за живота на тези, които ще го избират за новия пост: Въпросът е дали всичко събрано е завършено като едно обвиняване и дали е в границите на обвинителен акт или е една вътрешна инспекция, или е в някоя директория в прокуратурата и може би сега се събира. Тук изскача казусът с това знаем или не какво прави основният прокурор и по адрес на кого. Вторият проблем е знаем ли по какъв начин си потегля актуалният основен прокурор от прокуратурата -– какво завари, какво оставя, какво реши, какво не реши. Няма институция в българската страна, която да му изиска сметка какво е правил за тези 7 години.

Цялата обстановка с избора на основен прокурор стартира да наподобява на търсене на правоприемник.

Това стартира да се предава по линия на това кой най-вече утвърждава настоящият основен прокурор и, в случай че не променим нещо, по този начин ще бъде – и Гешев ще уточни своя правоприемник.

Мисля, че Цацаров и Гешев " опасяват " настоящата политическа класа в България и това ги прави толкоз обични от целия български политическия ред. След това обаче имаме един необикновен феномен – и комисията за противопоставяне на корупцията би трябвало да бори хора, които упражняват високи политически длъжности, и прокуратурата. До този миг, посочете ми един наказан от ГЕРБ или отнето имущество на някой върховен български общественик. Няма подобен!

КПКОНПИ има толкоз смесени функционалности, че тя наподобява на една работа по разузнаване, една полиция и една прокуратура дружно, без да има изясненост какво тъкмо прави.

Всичко, което би трябвало да знаете за: Изборът на нов основен прокурор (202)
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР