Йордан Лечков днес навършва 50 години. Един чудесен повод да

...

Най-великата магия на вълшебника Лечков

Йордан Лечков през днешния ден навършва 50 години. Един превъзходен мотив да си напомним за вълшебника с футболната топка, който през футболната си кариера покори сърцата на футболните почитатели в България, Хамбург, Марсилия и Истанбул. Незабравимо остава попадението на гениалния плешивец във вратата на Германия на четвъртфиналите на международното състезание в Съединени американски щати през 1994 година. Мачът е единствено ден след 27-ия рожден ден на халфа. Три минути след изравнителния гол на Стоичков от фаул в 75-ата минута, Лечков вкарва победното попадение за 2:1 и по този начин България отстрани международния първенец.   Магическият халф има и друга основна изява в мача, само че тя води до гол за немците. В началото на второто полувреме той събаря Юрген Клинсман в нашето наказателно поле и Лотар Матеус е прецизен от отсъдената дузпа. След дуела Лечков признава пред Българска национална телевизия, че е имало контакт с Клинсман, само че съгласно него дузпа не е имало и значимото е, че сме победили.   Година по-късно Йордан Лечков и голът му против Германия са обект на известното в Англия през 90-те години футболно предаване „ Phoenix From The Flames “ (Феникс от пламъците). Екип гостува на българина в Германия, където дружно с водещите пресъздава дузпата против Клинсман и попадението си във вратата на Бодо Илгнер.   Не бива да се не помни, че на международното състезание в Съединени американски щати Данчо Лечков бележи още един гол. Това е при триумфа с 4:0 над Гърция в групите, когато се разписва за 3:0. Тогава, както и против Германия, асистенцията е на Златко Янков. Гениалният плешивец вкарва и решителната пета дузпа на осминафинала против Мексико. РЕПОРТАЖ ОТ ПОБЕДАТА СРЕЩУ ГЕРМАНИЯ НА МОНДИАЛ'94 10 юли 1994 г. Световно състезание, четвъртфинал БЪЛГАРИЯ – ГЕРМАНИЯ 2:1 0:1 Лотар Матеус (47-дузпа), 1:1 Христо Стоичков (75), 2:1 Йордан Лечков (78) България: Борислав Михайлов, Цанко Цветанов, Трифон Иванов, Петър Хубчев, Илиан Киряков, Златко Янков, Йордан Лечков, Красимир Балъков, Емил Костадинов (90-Бончо Генчев), Христо Стоичков (84-Ивайло Йорданов), Наско Сираков Селекционер: Димитър Пенев Германия: Бодо Илгнер, Гуидо Бухвалд, Юрген Колер, Томас Хелмер, Томас Бертолд, Мартин Вагнер (58-Томас Щрунц), Томас Хеслер (82-Андреас Бреме), Андреас Мьолер, Лотар Матеус, Руди Фьолер, Юрген Клинсман Селекционер: Берти Фогтс Ню Йорк, „ Джайънтс Стейдиъм “ - 72 000 зрители Съдия: Хосе Хоакин Торес Кадена (Колумбия) Жълти картони: Борислав Михайлов, Трифон Иванов, Христо Стоичков (България); Томас Хелмер, Мартин Вагнер, Томас Хеслер, Юрген Клинсман, Руди Фьолер (Германия)
Източник: blitz.bg