Японският клуб Урава Ред Даймъндс спечели Азиатската Шампионска лига по

...

Урава Ред Даймъндс спечели азиатската Шампионска лига

Японският клуб Урава Ред Даймъндс завоюва Азиатската Шампионска лига по футбол, откакто във втория заключителен мач в шампионата се наложи с 1:0 над Ал Хилал (Саудитска Арабия). Играчите на Урава подвигнаха трофея на стадион Сайтама след общ резултат 2:1. Така Урава Ред Даймъндс ще показва Азия на Световното клубно състезание през декември тази година.

Победата пристигна с гол на Рафаел Силва две минути преди края на постоянното време, като бразилецът вкара и в първия мач за 1:1. С този триумф Урава стана първият японски тим, който печели континенталната корона след Осака Гамба през 2009 година. За Червените диаманти това е втора купа на Азия, като първата е тъкмо преди 10 години. А успеха през днешния ден затвърди превъзходството на тимовете от Източна Азия.
Няма тим от Арабските страни или от Западна Азия, който да е спечелил най-престижното клубно съревнование на континента от триумфа на Ал Сад (Катар) през 2011 година над Чонбук Моторс (Република Корея) след осъществяване на дузпи.

And that's it! Urawa Red Diamonds are AFC Champions League winners for the first time since 2007, beating Al-Hilal 2-1 on aggregate and qualifying for the Club World Cup. https://t.co/6dDN6px0Fu pic.twitter.com/28EF9BykpC
— AS English (@English_AS) November 25, 2017
Ал Хилал остана с 10 футболисти в края на мача, а това напълно изтъни възможностите им за краен триумф. Те имат един изгубен край и през 2014 година, когато отстъпиха на Уестърн Сидни (Австралия). Днес тимът от Саудитска Арабия имаше по-голям % притежаване на топката и шансове да вкара, само че домакините впечатлиха с компактна отбрана. Разочарованието ги обзе 12 минути преди края на мача, когато Салем Ал Даусари беше отхвърлен с пряк червен картон поради просташки фаул. А две минути преди края Рафаел Силва подлуди 60 хиляди японци на трибуните, откакто прати топката неспасяемо под гредата с удар от границата на наказателното поле.