Взаимните обвинения за нарушения и неверни твърдения между бивши и

...
Взаимните обвинения за нарушения и неверни твърдения между бивши и
Коментари Харесай

Нови и стари шефове на Кинтекс спорят имало ли е сделка за 42 млн. евро

Взаимните обвинявания за нарушавания и погрешни изказвания сред някогашни и сегашни ръководители в държавните оръжейни компании не престават с цялостна мощ, написа. След абсурда с отстраняването на директорския ръб на ВМЗ Сопот през днешния ден Държавната консолидационна компания даде специфична конференция, на която упрекна в нарушавания някогашните шефове на " Кинтекс ".

Оръжейният търговец от две седмици има ново управление, което е разкрило редица нередности и ще сезира прокуратурата, разгласи шефът на ДКК Смиляна Митова. Самата тя е от месец на виновния пост.

През април вицепремиерът и министър на стопанската система Корнелия Нинова, която е принципал на ДКК и държавните сдружения под нейната шапка, също разгласи, че инспекция на Инспектората на МИИ на активността на „ Кинтекс “ за 2021 година е разкрила редица нарушавания и очевиден спор на ползи на изпълнителния шеф на компанията Александър Михайлов. Нинова смени управлението на " Кинтекс " и разгласи, че отчетът на инспектората е изпратен на прокуратурата и на Агенцията за държавна финансова ревизия.

" Инспекторатът на Министерството на стопанската система и промишлеността (МИИ) извърши инспекция на активността на „ Кинтекс “ ЕАД за 2021 година Заключенията са за редица нарушавания и очевиден спор на ползи на

Александър Михайлов от своя страна дефинира обвиняванията за нарушавания като безпочвени и позволи, че е настъпил нечии стопански ползи, тъя като неотдавна бил подписал рекордно огромен контракт за 42 млн. евро за експорт на оръжейна продукция.

" В " Кинтекс " няма подписан контракт за 42 млн. евро, не отрихме и никакви протоколи за водени договаряния за сходна договорка ", уточни Анита Великова, ръководител на директорския ръб на " Кинтекс ".

В същото време са открити контракти за агентска активност, подписани в последните 6 месеца, които дублират към този момент настоящи сходни контракти. С частна компания в един ден е подписан контракт и издадена фактура за половин милион $ за посредническа активност. На друга частна компания е било трансферирано представителството на " Кинтекс " в Египет, като в управлението на тази компания е бил някогашният изпълнителен шеф Александър Михайлов.

" Михайлов не е уведомил ДКК за тези контракти, той е управлявал еднолично сдружението за шестте месеца, в които е бил изпълнителен шеф ", разгласи Митова. През първото тримесечие на годината облагата било 17 пъти по-ниска от тази през предходната година.

Новите шефове на " Кинтекс " обявиха, че няма информация да е реализиран експорт на българско оръжие за Украйна. В същото време Михайлов твърди друго.

Българско оръжие отива в Украйна през медиатори в Полша и Чехия. Тази теза разви пред Нова тв отстраненият шеф на “Кинтекс” Александър Михайлов. Той твърди, че към момента е началник на компанията, тъй като

По отношение на ВМЗ-Сопот, от ДКК се оплакаха, че сдружението не желае да изплати дивидента си от 2017 година насам " Аз персонално съм писала две писма, с които е указано какъв е размерът и в какъв период би трябвало да се заплати дивидентът за страната. За интервала 2017-2021 година той е над 54 млн. лева ", изясни Смиляна Митова.

Тя обаче не пожела да разяснява обстоятелството, че поради ковид-пандемията през 2020 година държавното управление на Бойко Борисов разпореди държавните компании да задържат дивидентите.

От ДКК увериха, че от 1 юли служащите във ВМЗ ще получат обещаното от остарялото управление нарастване на заплатите.

В същото време освободеният преди седмица управителен ръб на ВМЗ популяризира позиция, че изплащането вкупом на 54 млн. лева дивиденти, насъбран за последните 5 години от остарели управления, би отсрочило за неустановен период повдигането на заплатите на чиновниците. „ За предходната година ВМЗ има облага от малко над 1 млн. лева, които сме в подготвеност да изплатим незабавно към държавния бюджет. Това не е направено, тъй като 2 месеца от ДКК не утвърждават финансовия ни доклад “, показват от съвета на шефовете. Те припомнят, че предходните управления на ВМЗ не са внасяли дължимия дял към бюджета от 2017 година на база решение на Министерския съвет.

„ На финала са договарянията ни със синдикатите за съществено увеличение на приходите и ваучерите за храна на служащите. Разработена е и стратегия за рационализация на сдружението за над 50 млн. лева 2022 година най-вероятно ще бъде рекордна като финансови резултати за ВМЗ, а размерът на поръчките може да бъде съпоставен само с интервала на военния спор в Сирия. Сега е моментът да се поощрят чиновниците на ВМЗ. Същевременно не би трябвало да изпускаме опцията да модернизираме производството на завода. Искат да употребяват приходите на сдружението за запълване на дупки в бюджета ", се споделя в позицията на отстранения съвет на шефовете.
Източник: faktor.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР