Всяка година десетки хиляди родители на седмокласници се изправят пред

...
Всяка година десетки хиляди родители на седмокласници се изправят пред
Коментари Харесай

Стоте най-добрите средни училища в България за 2019

Всяка година десетки хиляди родители на седмокласници се изправят пред въпроса в кое учебно заведение е най-разумно да продължи междинното си обучение детето им, с цел да получи добра подготовка за университет, да научи език или да придобие професионални умения. Решението, несъмнено, зависи най-много от постигнатите резултатите на изпитите, само че всекидневно е следвано от изследването кои са учебните заведения с най-голям триумф и от персонални рекомендации на другари и познати.

" Дневник " употребява резултатите от наложителния за всички възпитаници зрелостен изпит по български език и литература в 12 клас, на който тази година се явиха близо 53 хиляди възпитаници, с цел да направи ранглиста на 100-те образователни заведения, чиито ученици са постигнали най-високи резултати. Използвана е информация на Министерството на образованието за близо 1000 учебни заведения в цялата страна, оповестена в поддържания от Държавната организация " Електронно ръководство " народен портал за отворени данни.

Усреднени резултати от изпита по области могат да се видят в интерактивната карта при започване на публикацията. При изтъкване на региона с мишката се демонстрират данни за броя учебни заведения в региона, какъв брой възпитаници са се явили на изпита и какъв е междинният им триумф. Само една област има междинен триумф " Много добър ". Това е столицата, където просветителното министерство регистрира и най-вече високи резултати. Анализът на ведомството сподели, че за цялата страна тази година слабите оценки се усилват, а отличните понижават.

В 13 области междинната оценка е сред 4 и 4.50, а в 14 - сред 3.5 и 4. Средният резултат е 4.06, което, по публични данни, е най-слабият междинен резултат, от откогато се организират матури - от 2008 година насам.

От 1 до 100

Очаквано, поради резултатите от последните години, една трета от учебните заведения в класацията с най-високи резултати по български език и литература са в София - общо 35, като измежду първите 20 доминират гимназиите с проучване на непознати езици. Следва Пловдив със седем просветителни институции в стотицата, Варна - с 5, Бургас и Русе - с 4, Велико Търново, Плевен и Стара Загора - с 3. Две области в страната - Кюстендил и Търговище, въобще не се класират измежду най-хубавите. В листата има 12 частни учебни заведения.
За да бъде направена класацията на учебните заведения, данните са усреднени на база броя явили се възпитаници във всяко учебно заведение и междинния триумф на учебното заведение. Търсачката в таблицата разрешава в допълнение пречистване на информацията.

Подредбата носи условности, доколкото демонстрира успеваемост на изпитите и не е наложително белег за това, че в учебните заведения се преподава на доста високо равнище български език и литература. Трябва да се има поради също, че към момента значително от учениците вървят на спомагателни частни уроци при подготовка за матурите.

Според Закона за предучилищното и учебното обучение единствено учениците, които вземат сполучливо и двата наложителни изпита могат да продължат образованието си в университет. Останалите получават уверение за приключен втори гимназиален стадий на приблизително обучение, което дава право на професионално образование. Те имат право да се явяват в допълнение на изпита, който не са взели.

Очаквайте на следващия ден данни за най-хубавите учебни заведения съгласно резултатите от втория наложителен зрелостен изпит.
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР