Всички ние сме си създали определена представа за това какъв

...
Всички ние сме си създали определена представа за това какъв
Коментари Харесай

Променят ли се критериите ни за идеалния партньор, когато се влюбим?

Всички ние сме си основали избрана визия за това какъв би трябвало да бъде сантименталният ни сътрудник. Проучванията демонстрират, че в нея непроменяемо участват някои универсални черти, като любезност и привлекателна осанка. Но дават отговор ли сътрудниците ни на тези идеали, или мнението ни за тях се трансформира с времето? Едно проучване, извършено от чешки учени, демонстрира доколко сантименталните сътрудници на хората подхождат на идеалните им стандарти и по какъв начин мненията се променят според от това дали двойката е новосъздадена, или към този момент одобрена. 

Ако с времето сходството сред идеала ни за сантиментален сътрудник и индивида, с който имаме връзки, става по-голямо, има две вероятни аргументи:

  1. Може би сме почнали връзката с мисълта, че някои качества са значими, само че сме трансформирали мнението си, откакто сме се влюбили в човек, несъответствуващ на този блян. Например една жена счита, че външността на мъжа е изключително значима, само че се е влюбила в човек с елементарен външен тип. Тя може би след това е решила, че външността не е от чак толкоз огромно значение.
  2. Друга допустима причина е, че сме трансформирали критериите си за качествата на идеалния сътрудник. Затова дамата, срещнала мъж, който е по-малко прелъстителен от идеала й, стартира да го намира за хубав, откакто е изпитала усеща към него.

Обект на новото проучване били 408 възрастни от англоезични страни (повечето от Съединени американски щати, само че също и от Канада и Великобритания). Учените ги помолили да опишат общите черти сред идеала им за сътрудник и сегашния им сателит в живота. Хората, които били необвързани сега на тази първа анкета, били запитани шест месеца по-късно дали в това време са основали връзка и в случай че да - до каква степен новият сътрудник дава отговор на идеала им. Резултатът бил 285 обвързани, 90 основали нова връзка и 33 необвързани.

Участниците оценили сегашния и идеалния си сантиментален сътрудник в четири категории:

  • Доброта/искреност: съчувствен, общителен, с възприятие за комизъм, почтен.
  • Статут/възможности: упорит, съумял в специалността, с положително обучение.
  • Жизненост: физически мощен, кадърен да ме закриля, виновен.
  • Физическа прелест: прелъстителен, секси.

Първо учените разгледали разликите сред оценката на участниците за актуалните им сътрудници и какъв брой значими били за тях същите тези качества в владеене на идеалния сътрудник. Като цяло съвпаденията при участниците с по-дълги връзки били повече, в сравнение с при новосформираните двойки. Но дали било по този начин, тъй като хората били трансформирали идеалите си, или метода, по който гледали на сътрудниците си? Учените не открили разлики в оценката на сегашния сътрудник сред одобрените и новосъздадените двойки, от което създали извода, че методът, по който те гледали на колегата си, не се е трансформирал с времето. Все отново когато ставало въпрос за идеали, участниците с по-дълги връзки имали по-ниски стандарти. Интересно, че при одобрените двойки продължителността на връзката не зависела от оценката нито на сегашния, нито на идеалния сътрудник, от което можело да се заключи, че нагаждането към идеала се правило в напълно ранен стадий на връзката.

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР