- всеки трети хипертоник на възраст 35-44 години не подозира

...
- всеки трети хипертоник на възраст 35-44 години не подозира
Коментари Харесай

Борба с хипертонията: Безплатни кардиологични прегледи в ИСУЛ

- всеки трети хипертоник на възраст 35-44 години не подозира за болестта си;

- cколо половината от тези, които знаят, че имат артериална хипертония, не се лекуват.

Артериална хипертония - какво съставлява болестта

Артериалната хипертония съставлява положение, при което стойностите на кръвното налягане надвишават 140/90 mmHg (милиметър живачен стълб), осведомят от Столичната районна здравна ревизия (СРЗИ). Тези стойности се откриват трайно и са резултат на конвулсия или свиване на кръвоносните съдове.

Състоянието се среща най-вече при възрастните, само че е допустимо да стартира още от ранна детска възраст, подчертаха от здравната ревизия. Хипертонията е значима причина за сърдечен инфаркт и кръвоизливи в мозъка като чести затруднения , които могат да причинят гибел. Също може да провокира бъбречна непълнота, атеросклероза, исхемична болест на сърцето, хипертрофия на лява камера, както и сърдечна непълнота.

По информация на Националния център по публично здраве и разбори, представена от СРЗИ, в международен мащаб артериалната хипертония визира към 1,1 милиарда души. В множеството страни честотата на болестта е сред 15-25% при хора над 18-годишна възраст, като България е една от страните с най-голям и възходящ %. Високата сърдечно-съдова смъртност у нас се свързва най-често с артериалната хипертония, която визира към 40% от лица на възраст сред 25 и 64 години, и за лицата над 45 години - 50%.

Основни признаци

Често срещани признаци при високи стойности на артериална хипертония са главоболие, зашеметяване, задъхване и мощно сърцетуптене. Замъгленото зрение, кръвотечението от носа и повръщането също могат да бъдат симптом за нараснало кръвно налягане.

Фактори за появяването на артериална хипертония са незадоволителната физическа интензивност, нездравословното и небалансирано хранене, както тютюнопушенето и несъразмерната приложимост на алкохол, показаха от СРЗИ.

При разкриване на тези признаци или подозрения, от здравната ревизия поучават да се потърси наложително лекарска помощ.

Профилактика

При лица с артериална хипертония се предлага да бъдат физически дейни, като спортуват сред 30-60 минути на ден. Необходимо е съблюдаване на хранителен режим с консумация на плодове и зеленчуци и ограничение от банкет на скотски мазнини, сол и алкохол. Сред рекомендациите са провеждането на постоянни профилактични прегледи и банкет на антихипертензивни лекарства.
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР