Всеки собственик на котка знае, че дори най-дребните промени в

...
Всеки собственик на котка знае, че дори най-дребните промени в
Коментари Харесай

Защо котката има рани по носа?

Всеки притежател на котка знае, че даже най-дребните промени в любимеца са забележими. От заспалост и смяна на държанието, до някои физически пострадвания. И в случай че кучето или котката е направило съответно деяние, с което да провокира някои пострадвания, то за други сме изцяло сюрпризирани. Сред тях – рани по носа на котката.

Много котешки болести засягат кожата на котешкия нос. Причината е, че това място е изключително сензитивно – на процедура то е влажна лигавица. Този клас от болести се назовават дерматози.

Симптомите, които ще забележите – разраняване в региона на носа на котката ви, оплешивяване в тази част, де- или свръхпигментация, зачервяване, белези.

Причините за дерматозите са доста. Абсцесите са една от тях. При тях се образуват рани, цялостни с гной. На процедура те са инфекции, провокирани от замърсяване на рана или от захапване на насекомо. Около самия лишей може да се е образувала коричка. Понякога циреите изпускат секрет.

Котешка гъбична зараза е друга доста евентуална причина. Обикновено тя се предава от животно на животно, само че от време на време се развива и при котки, които са по-предразположени към сходни кожни проблеми. Носът, несъмнено, е измежду най-засегнатите от инфекцията места.

Бълхите също могат да провокират сходни пострадвания в региона на носната лигавица. Понякога котките имат алергии към слюнката на бълхите. Затова зачервяване и рани в региона могат да са признак и на алергична реакция.

 Раните по носа на котката могат да са симптом на заболяване

Не бива да изключвате и опцията раните да са резултат просто от контузия. По природа котките са любопитни. Обичат да ровят, да търсят, да скачат, да се катерят. Няма да е изненада, в случай че в процеса на игра животното ви се е наранило. Ако имате други домашни любимци, разраненият нос при котката може да се дължи на взаимна свада.

В доста редки случаи, само че главно при възрастни котки, тези рани могат да са признак на котешки рак или котешка левкемия. По-предразположени към болесттите са котките, които обичат да прекарват дълго време на директна слънчева светлина. Както при хората, по този начин и при животните UV-лъчите повреждат кожата и могат да доведат до злокачествени промени. Лек за тези болести няма, само че даже с тях котките могат да живеят още няколко години.

Източник: miau.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР