Всеки ботевист знае, че първият мач на стадион “Христо Ботев

...

Ето кой е първият официален мач на Колежа

Всеки ботевист знае, че първият мач на стадион “Христо Ботев ” е на 14 май 1961 година против румънския ЧЧА Стяуа и приключва с победа с 3:0 за пловдивчани. Двубоят се състои при откриването на стадиона и е контрола, напомня бюлетин " Канарче ".
Прочетете още
Малко прочут факт е обаче кой в действителност е първият формален мач на „ Колежа ”. При откриването на стадиона мачовете от елита ни още са в разгара си. Следва домакинство против Локомотив София, което по този начин и не успяхме да установим за какво не се играе на „ Колежа ”, а се състои на стадион „ 9 септември ” – в този момент “Пловдив ”.

Именно там домакинстват жълто-черните, преди да бъде открит стадион “Христо Ботев ”. Мачът приключва с триумф за канарите с 3:2.

Но кой в действителност е първият мач на стадион „ Христо Ботев ”?

Той се състои на 4 юни 1961 година и е от 24-ия кръг в родния ни хайлайф, а „ Колежа ” е цялостен до краен лимит. Ботев посреща варненския Черно море в първи формален мач на новия стадион. Тимът води борба за влизане в топ 3 и дуелът е значим, а Иван Сотиров – Албанеца се бори за голмайсторския приз.

Ботев стартира със следния състав: Георги Найденов, Стратко Младенов, Георги Чакъров, Виден Апостолов, Георги Разложки, Райко Стойнов, Иван Занев, Иван Сотиров, Христо Илиев, Димитър Костадинов, Александър Костов, а в 60-та минута Иван Занев е сменен от Динко Дерменджиев.

Съдията на дуела също е много прочут – Димитър Цанев, който след това написа няколко книги за съдийството. Автор е на книгите „ Футболното съдийство в България ”, „ ФИФА и международният футбол ”, „ Председателите/президентите на българския футбол ” и други.

Ботев стартира вихрено и Иван Сотиров – Албанеца се възползва от пас на Христо Илиев – Патрата и бележи за 1:0. В 36-та минута Сотиров удвоява резултата в интерес на пловдивчани. Три минути по-късно една от звездите на Черно море – Георги Димитров – Червения понижава резултата. При резултат 2:1 приключва и първата част. В 60-та минута в игра за Ботев влиза Динко Дерменджиев – Чико и точно той в 67-та минута вкарва за 3:1, откакто получава пас от Мики Костадинов. В 88-та минута Сашо Костов прави 4:1, а крайният резултат оформя влезлият през втората част Петър Дудунов – 4:2.

Така Ботев записва значима победа в борбата за топ 3, а Иван Сотиров осъществя две попадения в битката за голмайсторския приз.

В края на сезона Ботев печели бронзовите медали, оставайки на единствено точка пред втория Левски. Иван Сотиров – Албанеца с 20 гола става първият състезател на Ботев, който става голмайстор на родния футболен хайлайф.

Черно море съумява да се избави от изпадане с една точка пред Спартак София и приключва на 12-то място.

24 кръг “А ” РФГ 4 юни 1961 година

Ботев – Черно море 4:2

Голмайстори: 1:0 Иван Сотиров 7 мин. 2:0 Иван Сотиров 36 мин. 2:1 Георги Димитров 39 мин. 3:1 Динко Дерменджиев 67 мин. 4:1 Александър Костов 88 мин. 4:2 Петър Дудунов 90 мин.

Стадион: “Христо Ботев ”, Пловдив

Съдия: Димитър Цанев

Ботев: Георги Найденов, Стратко Младенов, Георги Чакъров, Виден Апостолов, Георги Разложки, Райко Стойнов, Иване Занев (Динко Дерменджиев 60 мин.), Иван Сотиров, Христо Илиев, Димитър Костадинов, Александър Костов

Черно море: Константин Любенов, Стефан Генов, Димитър Боснов, Владимир Грозданов, Любомир Савов, Янко Атанасов, Спас Киров, Любен Атанасов, Георги Димитров, Стефан Янев, Аргир Страков (Петър Дудунов 46 мин.)

За материала е употребена информация от третата част на книгата „ 110-годни ПФК Черно море ” с създатели Огнян Калинов и Наньо Нанев, както и от chernomorefc.com.
Източник: trafficnews.bg